Türkiye ve Irak Ortak Operasyon Yapmalıdır!

İsrail ve ABD’nin derin desteği ile Bağımsızlık Referandumunu gerçekleştiren Barzani ve destekçilerine karşı Türk Devleti ile Irak Devleti, Askeri işbirliğini geliştirmelidir. Son 50 yıldır, sürekli aleyhimizde gelişen Kürdistan Faaliyeti ancak bölge ülkeleri ile birlikte Ortak yürütülecek Askeri Operasyonlar ile sonlandırılabilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Irak Silahlı Kuvvetleri’nin Habur & Silopi bölgesinde Ortak Tatbikat kararı son derece Stratejik ve Doğru bir adımdır. Bu adımın devam ettirilmeli ve ilk aşamada Habur ve Silopi’den Sincar, Telafer ve Musul’a kadar olan bölge Dicle’nin Batısı Terör gruplarından temizlenmelidir. Bu bölgedeki PKK Terör Örgütü’nün varlığı ve Barzani’nin siyasi girişimi en önemli gerekçedir. Barzani’nin yakın hedeflerinden birisi Dicle nehrinden Suriye sınırına kadar olan bölgede hâkimiyet kurmaktır. Bu bölgedeki PKK Varlığı sadece stratejik ve geçici bir durumdur ve uygun zaman oluştuğunda ABD kontrolündeki bu bölge Barzani’ye devredilecektir. Bu yüzden bu konuda zamanında ve kararlı bir adım atılmalıdır.

Barzani, Kerkük bölgesindeki hâkimiyetini pekiştirmek için dünden bu yana Kerkük bölgesine yığınak yapmaktadır. Amacı, Havica bölgesini ele geçirmek için faaliyet gösteren Irak Hükümetine karşı bölgede üstünlük kurmaktır. Dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri ve Irak Silahlı Kuvvetleri bu bölgede de stratejik bir işbirliği gerçekleştirmelidir. Başika Kampı, Türk ve Irak Silahlı Kuvvetleri için Bölgesel Harekât Merkezi haline getirilmelidir. Habur Silopi Musul bölgesinde Türk Silahlı Güçleri ağırlıklı, Kerkük bölgesinde Irak Silahlı Güçleri ağırlıklı bir operasyonla Barzani, İsrail ve ABD’nin bölgesel hedefleri bertaraf edilmelidir.

Çoğu zaman Şer gibi görülen bir olay, hayra vesile olur. Yeter ki, tarihsel fırsatları iyi görüp zamanında değerlendirelim.

Paylaş / Share