Hadis’in İçeriği

Hz Muhammed’in Hadisleri (Sünneti), yani söz ve davranışları temel İslam düşüncesinde 3 başlık altında sınıflandırılır :

İnsani Sünnet : Hz Muhammed’in bir insan olarak yaptığı işleri, sözlerini, davranışlarını ve tepkilerini yansıtır. O da her insan gibi güzelliklerden hoşlanmış, sevinçli ve üzüntülü anları olmuş, uyumuş, çocuk sahibi olmuş veya bazı yiyecekleri özellikle sevmiştir.

Milli Sünnet : Hz Muhammed, Arap toplumunda yaşamış birisi olarak Arap adetlerine göre giyinmiş, saç ve sakalını uzatmış, güneşten korunmak için başına bir Örtü bağlamış, hayatı boyunca Araplar gibi dizine kadar uzanan bir Entari giymiş, Arapça konuşmuş, Araplar gibi çok kadınla evlenmiştir. O dönemde, Arap erkeklerin ortalama 20 – 25 hanımı varken O çoğu yaşlı ve kimsesiz 11 kadınla evlenmiş; Evlilik 4 ile sınırlanınca da onları ortalığa bırakmadan ölünceye kadar nikahında tutması istenmiştir.

Dini Sünnet : Hz Muhammed, bir peygambere yakışır şekilde çok yüce bir ahlak üzerinde olmuştur. İnanç ayrımı gözetmeden yardım etmiş, insanlara sevgi ve hoşgörü ile bakmış, kadınlara büyük değer vermiş, köleleri serbest bırakmış, kendisini taşlayıp kanlar içinde bırakanlara bile lanet etmemiştir. “Uhud dağı kadar altınım olsaydı, Allah’a yemin ederim ki sabaha varmadan hepsini ihtiyaç sahiplerine dağıtırdım.” diyen O’dur. Müslümanları Yahudilerle barış içinde yaşatan, Hıristiyanlarla iyi ilişkiler kuran ve insanları her zaman iyiliğe, doğruluğa ve güzelliğe yönelten O’dur. Hz Muhammed; ünlü ifadesiyle : “Güzel Ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

KAYNAK: Dr Abdullah Manaz, Siyasal İslamcılık II, Türkiye’de Siyasal İslamcılık, IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 1. Baskı, Ocak – 2008, İstanbul, sh.488.

Paylaş / Share