İran ve İsrail Komşu Olacak!

1979 İslam Devrimi’nden bu yana İsrail ve İran Yönetimleri iki azılı düşman durumunda. İran liderleri her fırsatta, bir gün İsrail’i haritadan sileceklerini açıkça ifade ediyor. İsrail ise İran’ın bölgede güçlenmesinden ve nükleer silah sahibi olmasından büyük endişe duyuyor. Bununla birlikte İsrail, bölgesel savaşlarda nedense gizlice İran’ı da destekliyor. İran – Irak Savaşı sırasında, İsrail’in gizlice İran’a Amerikan silahları sattığını hepimiz hatırlıyoruz.

Esasen, İsrail’in kuruluşuna kadar Müslümanlar ile Yahudiler arasında büyük bir sorun ve çatışma yaşanmadı. Buna karşılık Yahudiler, Avrupa’da, İspanya’da, Almanya’da büyük katliamlara uğradılar. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Ruslar da binlerce Yahudi’yi Alman ordularına teslim ederek gaz odalarına gönderdiler. Rus çarlarının çoğu azılı birer Yahudi düşmanıydı.

İsrail, 1950’li yıllardan sonra da Rus müttefiki ülkelerle savaştı. İsrail ile savaşan Mısır Lideri Cemal AbdunNasır ve Suriye Lideri Hafız Esad, Sovyetlerin bölgesel müttefikleriydi. Sovyetler ve Rusya, 1950’li yıllardan itibaren Suriye’yi bir Terör Eğitim Merkezi olarak kullandı. Batı ülkelerini ve Türkiye’yi hedef alan Marksist gruplar, PKK ve ASALA terör örgütleri Suriye’den yönetildiler. 1980’li yıllardan sonra İran tarafından kurulan Lübnan Hizbullahı, İsrail’in hem komşusu hem de en büyük düşmanı oldu.

1980’li yıllara kadar Şam ve Beyrut, bütün Arap ülkelerindeki turistler için birer sayfiye yeriydi. Esad Yönetimi ve Hizbullah, bir Barış ülkesi olan Lübnan’ı iç savaşa ve çatışmalara sürüklediler. Bu yıllardan sonra Araplar Şam’a uğramaz oldular. İran, her yıl devlet destekli turizm şirketleriyle binlerce İranlıyı Suriye’ye taşıdı. Suriye kentlerinde ve özellikle Şam’da Arapçadan çok Farsça konuşulmaya başlandı.

Şimdi OrtaDoğu’da Rusya, Esad Yönetimi, İran ve Hizbullah müttefikler. Batı ülkeleri ile birlikte İsrail de, Rusya’nın müttefikleri ile birlikte Suriye’yi yakıp yıkmasını seyrediyor. İsrail bu tavrıyla bir yandan Esad yönetimine destek olurken, diğer yandan da Rusya ve İran’ın Suriye hâkimiyetine zemin hazırlıyor. İran ve Suriye, Hizbullah ve Şii Emel ile Lübnan’da da etkinliğini artırıyor. Barış ülkesi Lübnan’da yakında İran destekli bir Başbakan gelebilir.

İsrail, Rusya’nın OrtaDoğu’daki varlığına sessiz kalarak kendi sonunu da hazırlıyor. Rusya ile İsrail arasındaki gizli anlaşmalar da olumlu sonuç vermeyecek. Rusya bugüne kadar müttefiklerine verdiği hiçbir sözü tutmadı. Ukrayna, Kırım, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkeler Rusya’nın ikiyüzlü politikalarından büyük zarar gördüler.

Biz son yarım asırdır süren Müslüman Yahudi çatışmalarının, bir Rus – Alman stratejisi olduğuna inanıyoruz. Ne kadar istemeseler de Yahudiler ve Sünni Müslümanlar Kudüs’te, İsrail sınırları içinde birlikte yaşamak zorundalar. Şimdi olmasa bile gelecekte, Filistinli Müslümanlar ve Yahudiler tarihte olduğu gibi yine birlikte yaşamayı öğrenecekler. Buna karşılık, Şii Siyasal İslamcılığın lideri İran, İsrail’e komşu olacak.

Paylaş / Share