Halep’i Kuşatmak İsteyen Esad, Halep’te Kendisi Kuşatıldı.

Suriye’de stratejik savaşın dün başladığını söyleyebiliriz. Rusların hava desteğinde, Halep’in doğusunda geniş alanlar kazanan ve aşağıda da Rakka yönünde ilerleme kaydeden İran ve Hizbullah desteğindeki Esad Ordusu, İŞİD’in stratejik saldırılarıyla karşı karşıya kaldı.

İŞİD tam da kuruluş amacına uygun olarak, Humus’ta, TelRifat’ın batısında Zehra ve Şam’ın kenar mahallesi haline gelen Seyyide Zeynep’de bombalı araçlar patlattı. Bu saldırılar her ne kadar İŞİD tarafından üstlenilse de, aynen Güney Irak’ta olduğu gibi kesinlikle yabancı gizli servislerce organize edildi. Bu arada, Lazkiye’de Rus havaalanı çevresindeki esrarengiz patlamaları burada konu etmiyoruz. Bugün ise İŞİD, Halep çevresindeki Esad Ordusu’nun dışarıyla irtibatını sağlayan Güney hattını derin bir koridorla kapattı. Bu şekilde; Halep’i kuşatmaya çalışan Esad Ordusu Halep’te kendisi kuşatılmış oldu.

Rusya ve ABD’nin Suriye konusunda gizli bir mutabakat içinde olduğunu artık görebiliyoruz. Bu mutabakat veya paylaşımın temelinde Fırat’ın doğusunun ABD, batısının ise Rusya tarafından ele geçirilmesinin planlandığı tahmin edilebilir durumda. ABD’nin desteklediği PYD&PKK güçleri Haseki’nin güneyinde yeni alanlar kazandılar. Rusya ise bütün ağır saldırılarına rağmen Türkmen Dağı ve Kürt Dağı engelini geçerek Efrin’e ulaşamadı.

Türkiye’nin ağır politik tepkileri ve Türk Ordusu’nun Azez bölgesindeki Havan stratejisi Efrin’den Azez yönüne olan ilerlemeyi de kesti. Halep kuzeyindeki bu kilitlenme sürerken, Ruslar Suriye’nin doğusunda beklenmedik bir hamle yaparak Rakka yönünde ilerlemeye başladılar. Rusya ve müttefiklerinin temel amacı buradaki (bölgenin Musul’dan sonraki ikinci büyük barajı) Tabka barajını ele geçirmekti. Bu durum, hem İŞİD’i hem de projenin arkasındaki sahiplerini rahatsız etti ve dünden bu yana Irak Şam İslam Devleti örgütü stratejik saldırılara başladı.

Önümüzdeki günlerde çatışmaların daha da hızlanacağını bekleyebiliriz. Şayet Suudi Arabistan’daki Muhalifler toplantısından hemen sonra Stinger veya Manpad türü silah yardımı başlarsa, Rusya ve Esad için geriye sayım başlamış olacaktır.

Kuşatma alanını daha detaylı incelemek isteyenler, büyütülebilir güncel haritaya bakabilirler.

Paylaş / Share