Golani: “Ruslar, İdlib’te Zorla Alamadıklarını Anlaşma ile Alamayacaklar”

Tahriru’ş Şam Lideri Ebu Muhammed Golani, dün yaptığı açıklamada “İdlib bölgesinde (Astana’da) belirlenen Silahtan Arındırılmış Bölge’den çekilmeyeceklerini” söyledi. Golanı şunları söyledi:

“Düşmanlarımız, sözünü ettikleri 20 kilometre derinliğindeki (silahsız) bölgeyi asker ve silah gücüyle işgal edemedi. Bir askerimizi ve silahımızı herhangi bir yerden çekmeyeceğiz ve düşmanlarımızın ve dostlarımızın (sanırım Türkiye’yi kastediyor) istedikleri bir yere yerleştirilmeyeceğiz. Bir Rus askerinin kuzeye keyfine göre girmesini kabul etmeyeceğiz ve askeri olarak girmek isterse bu girişime cevap vereceğiz.”

Diğer yandan Ulusal Kurtuluş Cephesi içerisindeki Ahraru’ş Şam Lideri Cebir Ali Paşa da Cuma günü yaptığı açıklamada: “Rusya ve Essed rejiminin İdlib sınırlarında ateşkes ilan etmek zorunda kaldıklarını ve onların Şartlı Kabul ile ilgili söylediklerinin boş olduğunu ve uzun bir savaşa hazır olduklarını ” söylemişti.

Rus ve Essed güçleri, Astana’da belirlenen ilkelere uymayarak “Silahtan Arındırıllmış Bölge”yi işgal etmeye kalkışmışlar ve Muhalifler de aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bu işgale karşı büyük bir direniş göstermişlerdi. Rusya ve Essed milisleri son 70 gün içerisinde İdlib’in güney ve batı sınırlarında büyük kayıplar verdiler. Efsanevi Kaplan Kuvvetleri ağır yenilgiler aldı ve Rus milisleri de asker ve teçhizat kaybetti. Rusya son Astana toplantısında yeni bir ateşkes kararı almış ve Türkiye’nin bu grupları güvenli bölgeden çekmesini talep etmişti.

Ruslar, silah gücüyle alamadıkları İdlib’in güneyini ve batısını siyasi müzakerelerle ele geçirmeye çalışıyor ve Türkiye’nin uyarılarına rağmen, bu bölgede sivillere yönelik katliamlar gerçekleştiriyor.

Dolayısıyla, Suriye İdlib çatışmaları, Rusya ile Sünni Muhalifler arasında Afganistan benzeri bir mücadeleye dönüşüyor.

Rusya ve Essed güçleri daha önce de Halep ve Doğu Guta’yı uzun bir süre işgal edememişlerdi. Türkiye’nin girişimleri sonucunda, Ruslar Halep ve Doğu Guta’ya silahsız girmişler ve sivil katliamları sona ermişti.

Ancak bu kez, İdlib bölgesindeki Muhalifler Türkiye’nin girişimlerine rağmen savaşmayı sürdürecekler. Rusya ve Essed rejiminin hedefinde Zekah ve Latemnah kasabaları var. Ancak Muhalifler, Zekah ve Latemnah’ta çok iyi bir savunma hattı kurdular ve çok uzun bir savaşa hazır durumdalar.

Paylaş / Share