AuroraGold Dinleme Operasyonu

Amerikan Güvenlik Ajansı (NSA), 2010 yılından bu yana dünyadaki elektronik haberleşmeyi yakından izliyor. AuroraGold adı verilen Operasyon çerçevesinde, NSA içerisinde bu amaçla Target Technology Trends Center adıyla bir birim kurulmuş.

NSA Sözcüsü Vanee Vines’ın ifadesiyle, söz konusu birim ABD ve dostlarına yönelik tehditleri takip etmek, yabancı casusluk faaliyetlerini takip etmek ve karşı casusluk amacıyla dünyanın her yerindeki iletişimi izliyor. Takip Birimi, Microsoft ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleriyle yakın işbirliği yapıyor. Kaynaklara göre, NSA bütün dünyadaki cep telefonu ağlarının % 75’ini (yaklaşık 701 ila 985 operatör) izleyebiliyor. ABD Hükümeti elde ettiği verileri Beş Göz adını verdiği Birleşik Krallık, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zellanda ile paylaşıyor.

AuroraGold Operasyonu çerçevesinde, 220 ülkeden 800’den fazla Cep Telefonu, Bilgisayar Yazılımı ve İnternet şirketine hizmet veren Londra merkezli GSM Birliği ana hedeflerden biri durumunda. Üyelerine yeni teknolojiler ve uygulamalar konusunda düzenli bilgilendirme yapan Birlik, yazılım firmaları yanında uluslararası hizmet veren Sony, Nokia, Samsung, Ericsson ve Vodafone gibi şirketleri de içinde barındırıyor. Şirket Sözcüsü Clarie Cranton, Uluslararası Casusluk operasyonlarını deşifre eden The Intercept’in sorularını da cevapsız bırakıyor. Söz konusu Uluslararası Birlik, ABD hükümetinin Siber Güvenlik standartlarını belirleyen ve yöneten National Institute for Standards and Technology ile de yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. NIST, bir süre önce bu birliğe 800 bin dolardan fazla hibe yardımı yapmıştı.

NSA ve NIST kontrolündeki Operasyon çerçevesinde, İran, Rusya, Çin gibi ülkelerin iletişim sistemlerine de IR.21 protokolü ile bu ülkelerle Roaming çerçevesinde bağlanan operatörler yoluyla sızma girişimleri yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarılan Opulent Pup ve Wolframite saldırılarının bu operasyonun bir parçası olduğu belirtiliyor.

Operasyonu yönetenler, Terör, Tehdit ve Güvenlik gerekçesiyle izlemeyi sürdürürken, Uzmanlar da “Ne kadar fazla Teknoloji o kadar az Bilişim Güvenliği” uyarısında bulunuyor. AuroraGold Operasyonu’nun kapsama alanına ilişkin Çok Gizli haritayı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Paylaş / Share