Kobani Kürt Tiyatrosu ve ABD

Suriye’deki PKK militanlarının merkezi yerleşim birimi olan AynulArab, Kürtçe ismiyle Kobani’deki şehir savaşı sürüyor. Aslında yaklaşık bir ay önce İslam Devleti örgütü tarafından ele geçirilmesine kesin gözüyle bakılırken, Amerika Birleşik Devletleri’nin devreye girmesiyle birlikte olay, tam bir Kürt Tiyatrosuna dönüştü.

ABD, bir yandan Kürdistan fikrinden bir türlü vazgeçemiyor, bir yandan da bu bölgede PKK’yı devre dışı bırakarak Barzani peşmergelerini kahramanlaştırmaya çalışıyor. Türkiye’nin bütün ısrarlarına rağmen, ABD Suriyeli Kürtçü militanları terörist olarak görmek istemiyor. Bir bakıma bölgedeki strateji savaşı tamamen Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında cereyan ediyor.

ABD’nin Bağdat’ta görevi sona eren BlackWater (2011’de Academi adını alan) paralı askerlerinden bazı birimleri AynulArab’ta görevlendirdiği ifade ediliyor. Nitekim, bölgedeki bombalanacak İŞİD yer bildirimlerinin bunlar tarafından gerçekleştirildiği kaydediliyor.

ABD’nin bütün çabalarına rağmen, işler pek de yolunda gitmiyor. İslam Devleti örgütü kentin doğu ve güneyden itibaren neredeyse üçte ikisini ele geçirmiş durumda. ABD’nin kahramanlaştırmaya çalıştığı Barzani Özel Kuvvetleri’nin durumu ise tam bir komediye dönüştü. Kent savaşı için elverişli olmayan ağır silahlarla bölgeye getirilen askerlerin en az iki mangası firar girişiminde bulundular. Özel Kuvvetler olarak lanse edilen bu birliklerin komutanları ise iri göbekleri ve hantal yapıları ile büyük dikkat çektiler. Bölgeye gönderilen askerlerin bir bölümü, daha önce CIA tarafından Guam adasında eğitime tabi tutulmuşlardı. Peşmergeler, CIA’nın bölge şeflerinin kontrolünde Türkiye’ye giriş yaptılar ve konvoyun gece geçmesi planlanmışken, gündüz saatlerine rast gelmesi için özellikle geciktirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş bayramı günü, adeta Kürdistan Silahlı Kuvvetleri’nin resmigeçit törenine dönüştürüldü. Yüzleri maskeli bazı askerler, Guam’dan kalan ABD üniformaları ile poz verdiler.

PKK Terör Örgütü’nün Barzani güçlerini bölgede kesinlikle istemediği, bununla birlikte muhtemel bir yenilgi durumunda sorumluluğun peşmergelere yüklenmesini de tercih ettiği belirtiliyor. Çünkü PKK Terör Örgütü’nün bölgedeki militan kaybının 1200 rakamını bulduğu fakat ölenlerin titizlikle gizlendiği kaydediliyor.

Bu arada her ne kadar bazı Özgür Suriye Ordusu askerlerinin şehirde savaştığı söylense de, ÖSO Genel Komutanlığı, Halep, Hama ve Humus dışında savaşmaya kesinlikle karşı çıkıyor.

Bütün bu gelişmelerin ötesinde, ABD’nin Kobani konusunu sürekli gündemde tutması, uzun vadeli Birleşik Kürdistan hedefine psikolojik zemin hazırlıyor. ABD’nin büyük bir çaresizlik içinde olduğu, uzun vadede kendini korumaktan bile aciz olan Kürtlerin, Arapların en büyük hedefi haline geleceği görülüyor.

Paylaş / Share