ABD’nin Hedefi Ortadoğu Barajları!

Ortadoğu’da, petrolden daha önemli hayati bir konuya dikkat çekmek gerekiyor: Su Kaynakları. Ortadoğu’yu besleyen iki önemli nehir var: Fırat ve Dicle. Bu nehirler Türkiye’den doğuyor ve Suriye ve Irak’a akıyor. Türkiye tarafında dünyanın en büyük barajlarından birisi olan Atatürk Barajı var.

Irak tarafında Dicle Nehri üzerindeki en büyük baraj Musul Barajı. Burası, önceleri İŞİD kontrolünde iken şimdi Barzani peşmergelerinin kontrolünde.

Suriye tarafında ise Fırat Nehri üzerinde kurulmuş iki önemli baraj bulunuyor: Tişrin ve Tabqa barajları. Bunlardan Tişrin Hidroelektrik santrali Kuzey Suriye’nin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Burası, ABD desteğindeki Münbiç Operasyonu sonrasında PKK & PYD Terör Örgütünün kontrolüne girdi. Şimdi ABD’nin hava desteğindeki PKK & PYD Terör Örgütü, Tabqa barajına yöneldi. Sanıyorum, çok kısa bir zamanda burası da ele geçirilecek.

Bu şekilde Irak ve Suriye’nin en önemli barajları ve su kaynaklarının kontrolü Kürt grupların eline geçmiş olacak. İŞİD Terör Örgütü ilk kurulduğunda bu stratejik alanlara yönelmiş ve buraları ele geçirmişti. Yine İŞİD Terör Örgütü, fazla bir direniş göstermeden bu barajları Kürt gruplara teslim etti. Bir de ABD desteğindeki Uluslararası Medya, “İŞİD Musul barajını yıkacak”, “Musul barajı eski ve yıkılacak” diye kamuoyu oluşturdu. İŞİD Terör Örgütü’nün, stratejik hâkimiyet kurmak için ABD, İngiltere, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan İstihbarat şirketlerinin bir stüdyo çalışması olduğunu ilgili makalemizde anlatmıştık.

ABD, güya Rakka’yı ele geçirme operasyonu maskesi altında şimdi Tabka barajına yöneldi. Son bir haftada bu yönde birçok köy kolayca ABD & PKK & PYD’nin eline geçti. Bu genişlemeyi bölgesel haritalarımızda açıkça görebilirsiniz.

Bütün bu su kaynakları, Ortadoğu, Irak ve Suriye için hayati önem taşıyor. Tabii asıl önemlisi, İsrail’in gelecek yüzyıl planları için hedef seçiliyor.

Irak & Suriye Savaşı’nın bu yönü, bir asır sonra önemini yitirecek petrolden daha önemli. Gelecekte petrolün yerine başka enerji kaynakları kullanılabilir. Suyun yerine kullanılacak hiçbir hayati kaynak yok.

Türkiye’nin Münbiç Operasyonu Hedefi bu açıdan da büyük önem taşıyor. Bunu unutmamak gerekiyor.

Paylaş / Share