Rusya ve Esad da Daiş Transferine Başladı!

ABD & PKK İttifakı’nın ElBab Operasyonu’nda Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı Rakka’dan Daiş Transferi yaptığı Türk ve Dünya kamuoyuna fazla duyurulmamıştı. Ancak Trump ve Makron sonrası ABD & Fransız ortaklığının gelişmesine paralel olarak İngiltere OrtaDoğu’da devre dışı kalmaya başlayınca, birbirlerinin örtülü operasyonlarını deşifre etmeye başladılar. Nitekim geçtiğimiz günlerde BBC tarafından gündeme getirilen Rakka’dan Daiş Transferi olayı bir anda Dünya ve Türk kamuoyuna yansıdı. Hatta bu arada, Rusya Savunma Bakanlığı’nın “ABD’nin EbuKemal’den transfer ettiği Daiş konvoyuna ilişkin” fotoğrafları ve suçlaması bile arada kaynadı.

Aslında ABD’nin Daiş Terör Örgütü’nü bir Stüdyo Projesi olarak başından bu yana kontrol ettiğini, göstermelik çatışmalarla PKK Terör Örgütü’ne alan devşirdiğini, Pentagon’un da Daiş Terör Örgütü yönetimindeki Müşterek (Batı&Arap) Özel Kuvvetler mensuplarını zaman zaman cephelerden alıp başka bölgelere götürdüğünü yakından takip ediyorduk. Özellikle Deyrozor kuşatması sırasında ABD helikopterleri ile taşınan Daiş Komutanları da nitekim kamuoyuna deşifre edilmişti.

Diğer yandan Daiş Terör Örgütü ile Esad Ordusu arasında, 2009’da fiilen başlayan işbirliği ve yardımlaşmaya ilişkin de pek çok örnekler vardı. Şimdilerde bu ilişkiler artık doğrudan pazarlıklara dönüştü ve daha önce ABD’yi suçlayan Rusya ve Esad Yönetimi de Fırat’ın güneyinden Daiş Transferine başladı.

Bu transfer neticesinde, yüzlerce kilometrelik Rusya & Esad alanını elini kolunu sallayarak büyük konvoylar halinde geçen Daiş Terör Örgütü, bir anda daha önce hiç olmadığı İdlib bölgesinin güney ucunda bir hâkimiyet alanı kurdu. Burada, Türkiye’nin İdlib Operasyonuna başlaması üzerine –Türk devletini küfürle suçlayarak- Tahriru’ş Şam’dan yani Nusra’dan ayrılan Ensaru’l Furkan grubuyla güç birliği oluşturdu. Ensaru’l Furkan, Nusra içerisinde Pentagon tarafından lojistik destek gören grupların başında geliyordu.

Şimdi İdlib’in güneyinde Suruj kasabasından itibaren dünden bu yana geniş bir Daiş Bölgesi var. Rusya ve Esad Yönetimi, Fırat kıyısından transfer edilen bu Daiş Terör Gruplarının, bir türlü baş edemedikleri Nusra’nın en güçlü olduğu İdlib’in güney cephesini zayıflatmasını umuyor.

Kısacası, OrtaDoğu savaşında ikiyüzlü örtülü operasyonlar sadece ABD’ye mahsus değil.

Paylaş / Share