Türkiye’de Doğu Türkistan Duyarlığı

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da son 3 yıldır çok önemli gelişmeler oluyor. Yaklaşık 2 milyon Uygur Türkü, terör ve ayrılıkçılık bahanesiyle Zorunlu Eğitim Kampları’na alındı. Her ne kadar samimiyeti ve amacı sorgulansa da dün ABD yönetimi de Uygur politikası sebebiyle Çin’e karşı yaptırım kararı aldı. Çin Hükumeti yine kendisini savunmaya çalışsa da, Mesleki Beceri Eğitimi dedikleri büyük komplekslerin etrafı iki kat jiletli tellerle çevrili. Binaların çevresinde gözetleme kuleleri var. Girişleri üst düzey güvenlik sistemleri ile donatılmış ve binalar dışarıdan izlenemeyecek şekilde yüksek duvarlarla çevrilmiş. Burada 3 ile 12 ay süren Zorunlu Kamp Dönemi söz konusu. Doğu Türkistan’daki onlarca kampta, “içki ve sigarayı bırakan, namaz kılan, cep telefonunda dini uygulamalar bulunduranlar” gibi basit gerekçelerle “Şüpheli” dumunda yüzbinlerce kişi var. Bu kampların bir çoğu son aylarda deşifre edildi ve uluslararası basın da önemli araştırmalar ve yayınlar yapıldı.

ABD ve Batı ülkelerinin olaya bakışı şüphesiz çıkarcı bir yaklaşım. Örneğin İran’daki Türkler için sesi çıkmayanlar, Çin’deki Doğu Türkistan için yüksek düzeyde yayın ve propaganda yapıyorlar. Ancak onların çıkarcı da olsa bu yaklaşımları Türkler ve Türk Dünyası için önemli bir fırsat ve bizim de biraz duyarlılık göstermemiz, tepkilerimizi duyurmamız ve birşeyler yapmamız gerekiyor. İşte bu noktada Türkiye ve Türk Dünyası son derece sessiz. Çin Hükumeti ile ekonomik ve siyasi ilişkiler bozulmasın diye ses çıkarılmıyor. Buna karşılık Sivil Toplum’un en azından ses çıkarması gerek fakat, Türkiye’de Filistin’e veya Arap dünyasına gösterilen ilginin onda biri bile mevcut değil.

Biz Uygur Türklerine Doğu Türkistan’da uygulanan Asimilasyon Politikası ve Zorunlu Eğitim Kampları ile ilgili bir araştırma yaptık ve bunu sitemizde yayınladık. Araştırma dosyasını https://www.manaz.net/arastirma/dogu-turkistan-zorunlu-egitim-kamplari/ linkinden okuyabilirsiniz. Ayrıca araştırmanın temel konusu olan Zorunlu Eğitim Kampları’nın koordinatlarını da İnteraktif Haritamıza işledik, buradan da Google yardımıyla inceleme yapabilirsiniz. Zira, Suriye’deki Türk Operasyon bölgelerinde derinliğine izlemeyi kapatan ABD şirketi, Çin üzerindeki engeli neredeyse tümüyle kaldırmış.

Biraz duyarlık ve sivil paylaşım ümidiyle…

Paylaş / Share