Rusya’nın Hedefi ABD ve İngiltere Alanları

Suriye’de bugün 4 Çatışmasızlık Bölgesi ilan edildi. Bu durum, ABD öncülüğündeki Batı Koalisyonu’na karşı Doğu Koalisyonu’nun büyük bir başarısıdır. Türkiye’nin uzun süredir ısrarla önerdiği ancak ABD’nin kulak tıkadığı Güvenli Bölgeler, hem de Rusya’nın önerisi ile devreye girmiş oldu.

İlan edilen Barış Bölgeleri dikkatlice incelenirse, ABD & PKK ile Daiş ve Güney Suriye’de İngiliz & Ürdün destekli Muhalif bölgeler dışarıda bırakılmıştır. Kuzey’de Türkiye destekli Muhalif ve Türkmenlerin bulunduğu alan zaten fiili bir çatışmasızlık bölgesi olduğu için plan dışındadır ve Türkiye gerektiğinde bu bölgelerde Terör örgütüne karşı operasyonlarını sürdürecektir.

Suriye’nin en büyük iki barajı ABD & PKK’nın eline geçmiştir. Fırat ve Dicle arasındaki stratejik bölge ABD’nin elindedir. Daiş Terör Örgütü de arka planda ABD İstihbaratının kontrolünde olduğu için, göstermelik çatışmalar ve planlı geri çekilmeler neticesinde ABD egemenlik alanını genişletme peşindedir. En son, Tabka Barajı’nın ele geçirilmesi sırasında ABD & PKK ile Daiş arasında Tahliye Anlaşması yapılmış ve Daiş Militanları Rakka bölgesine kaydırılmıştır. Daha önce de bilindiği gibi Daiş, Türkiye’ye karşı ElBab yönüne kaydırılmıştı. ABD’nin temel amacı: Irak & Suriye’nin en önemli su kaynaklarını, petrol ve doğal gaz alanlarını ele geçirmektir. Şimdi hedefi, Orta Irak ve Suriye’de bir Sünni bölge oluşturmak ve (Kuzey Koridoru’nu Türkiye kapattığı için) burayı Ürdün üzerinden Akdeniz’e bağlamaktır.

Güney Suriye’de Deraa’dan Ebu Kemal’e kadar olan bölge İngiliz & Ürdün ve geri planda İsrail özel kuvvetlerinin desteğindeki Muhaliflerin elindedir. Bu bölge ileride Orta Irak’tan İsrail, Ürdün ve Akdeniz’e ulaşacak petrol ve su borularının güzergâhıdır.

Rusya’nın bundan sonraki en önemli hedefi Palmira’dan başlayarak Deyrozor’a kadar olan Doğu Suriye’yi ele geçirmektir. İşte bu noktada gelecekte, Rusya ile ABD ve İngiltere arasında ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıkacaktır.

ABD, Çatışmasızlık bölgelerine destek verdiğini söylese de savaşın sürmesinden yanadır. Aynen Barış için gittiği Afganistan’da hala iç savaşın bütün hızıyla sürdüğü gibi, ABD’nin amacı sadece kendi stratejik alanlarıdır.

Türkiye ile ABD ve Batı arasındaki en önemli farklılık, bizim için İnsan Hayatının, onlar için Enerji Kaynaklarının öncelikli olmasıdır.

Paylaş / Share