Zoraki Dostluk İçin Sahte Kavga

Bir önceki yazımızda, büyük istihbarat savaşlarının ardından İsrail’in büyük bir müdahaleye hazırlandığını ve Hizbullah’ı hedef alacağını ifade etmiştik. ABD İsrail Stratejisi bu yönde ilerliyor. ABD seçimlerinin hemen ardından sahneye konan savaş stratejisine göre, İran’a karşı düzenlenecek bir harekattan önce İsrail’e sınır tehditlerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

İsrail, Hizbullah’a karşı girişebileceği saldırıda iki ateş arasında kalmamak için önce Gazze’de bulunan radikal unsurları temizlemek istiyor. Bu sebeple başlatılan suikast ve saldırılar, sağlam bir barış anlaşması ile sona erecek. ABD şemsiyesi altında, Türkiye, İsrail, Mısır ve Hamas arasında yapılacak görüşmelerde radikal unsurların (İslami Cihad) kontrol altına alınması sağlanmış olacak.

Türkiye, İsrail, Mısır ve Hamas arasındaki bu yeni zoraki ittifakın ardından asıl hedefler Lübnan Hizbullah’ı ve İran tabii ki. Bu arada muhtemelen Hamas’ın Filistin’deki liderliği de el değiştirecek ve Halid Meşal yeni lider olacak. Meşal, Türkiye ve ABD ile çok yakın ve sıkı bir işbirliği kurdu ve bunun karşılığını alacak. Zaten bir süredir, Yakın Ortadoğu’nun istihbarat, lojistik ve siyaset merkezi Katar’a kaymış durumda.

Paylaş / Share