Kuzey Suriye Güvenlik Bölgesi Konusunda Tartışılan 12 Madde

Ortadoğu konusunda önemli haber kaynaklarından birisi olan Şarku’l Avsat, Türkiye ile ABD arasında görüşmeleri süren ve Fırat’ın doğusundaki Kuzey Suriye’de kurulması planlanan Güvenlik Bölgesi ile ilgili bugün bir haber yayınladı. Londra’dan İbrahim Hamidi tarafından kaleme alınan söz konusu yazı aynen şu şekilde:
“Suriye’nin kuzeydoğusunda kurulması öngörülen ‘güvenlik bölgesi’ konusunda Türkiye-ABD anlayışının çerçevesi genişledi. Ancak, Ankara ile Şam arasında ‘Adana Mutabakatı’nı canlandırma fikrini ortaya koyan Moskova ile nihai anlaşmaya varılması için taraflar arasında hala tartışma konusu olan 12 madde var.

1- Bölge isminin, Ankara’nın isteği üzerine, Kürtler arasında bir ‘tampon bölge’ ya da ‘güvenli bölge’ değil, ‘güvenlik bölgesi’ olmasına karar verildi.

2-Bölgenin derinliği 20 mil (30 ila 32 kilometre arasında) ve Halep’in kuzeyindeki Cerablus’tan, Irak sınırına ve Kamışlı’ya kadar uzanacak.

3- Bölge, ağır silahlardan arındırılacak ve buradaki ABD askeri üsleri boşaltılacak.

4-Türkiye, YPG’den 7 bin unsurun güvenlik bölgesinin dışına çıkartılmasını öneriyor.

5-Mesud Barzani’nin desteği ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) Peşmerge unsurlarının ve Ahmed el-Cerba’nın başkanlığındaki Suriye’nin Yarını Hareketi’nden unsurların bölgeye girme olasılığı var.

6- Ankara, teröristleri bölgeden çıkarmak için burada hareket özgürlüğü istiyor.

7- Suriye hükümet güçlerinin buradaki herhangi bir varlığı şu an için reddedildi.

8-Suriyeli mültecilerin ülkenin kuzeyinde dönüşüne ek olarak yerel meclislerin bölge halkından oluşturulması önerildi.

9-Paris, DEAŞ ile savaştaki çabaları ve Fransız kamuoyunun baskısı nedeniyle Kürtleri korumak istiyor.

10-Washington, Avrupa’nın, gözlemciler ve özel kuvvetler aracılığıyla güvenlik bölgesine katkı sağlamasını istiyor.

11- Washington, Ortadoğu ve Irak’taki ABD birliklerinin hava ve istihbarat desteğini öneriyor.

12- Washington, Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde yer alan el-Tanf askeri üssünü korumak istiyor.

Bu konulardan bazıları, önümüzdeki günlerde Washington’da düzenlenecek olan ABD-Türkiye Komisyonu’nun üst düzey toplantılarında ve DEAŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon ülkelerinin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantı aralarında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’nun bir araya geldiği görüşmelerde ele alınacak.”

Paylaş / Share