Taktiksel Çekiliş

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı tamamen Taktiksel bir çekiliştir. ABD, İsrail, İngiltere ortaklığı yıllardır hedefledikleri bölgeye, yani Fırat ve Dicle arasına yerleşme imkânı bulmuştur. Burası Davud krallığının bölgesidir. Menbiç Anlaşması da tamamen bir oyalama taktiğidir. ABD ve müttefikleri hala Erdoğan’ın iktidarı kaybedeceği umudu içindedir. Yerel seçimlere kadar bu oyalama devam edecektir.

Ne ABD ve müttefikleri ne de Rusya, İran ve Esad rejimi Türkiye’nin bu bölgede daha fazla genişlemesine karşıdır. Bu yüzden ABD, Suriye’den çekeceği unsurları, Muhtemelen Irak’ta Türkiye’nin operasyon hedeflerine yerleştirme düşüncesindedir. Bu konuda ilk akla gelen Sincar bölgesidir ki, burası Irak Kürtleri ile Suriye Kürtleri arasındaki geçiş alanıdır. Bu yüzden Türkiye, fazla zaman kaybetmeden Irak Hükümeti ile birlikte Sincar bölgesine operasyon yapmalıdır.

Diğer yandan, ABD’nin büyük umut bağladığı Suudi Arabistan – Emirlikler – Mısır Koalisyonu’nun bölgeye çağrılması ihtimalini az görüyorum. Çünkü Arap koalisyonu Yemen’de İran ve Husiler karşısında önemli bir varlık gösterememiştir. Araplar, Türkiye ile uzun vadeli bir düşmanlığı göze alamazlar.

Paylaş / Share