ABD & PKK Kerkük’de Konuşlanıyor. ABD Daiş’e Önemli Silahlar Aktardı.

Irak Merkezi Hükümeti’nin Havica & Kerkük Operasyonu’na karşı ABD ve PKK, Barzani bölgesinde konuşlanmaya başladı.

Bilindiği gibi, Irak Güçleri son bir aydır Kerkük kentinin güney batısını içine alan Havica bölgesinde operasyonlara başlamış ve bölgenin yarısını ele geçirmişti. Irak Hükümeti’nin Kerkük’ü 14 yıldır yöneten Kürt valiliğine karşı çıkması ve bölgeye yönelik Askeri hazırlıklara başlaması üzerine, yalnızlaşan Barzani’ye ABD & PKK İttifakı yardıma koştu.

Özellikle Amerli ve Tuzhurmatu gibi Türkmen kasabalarında etkin olan Haşdi Şabi kuvvetlerine karşı ABD ve Peşmerge kılığındaki PKK Terör Örgütü, Dakuk kasabası yakınında konuşlanmaya başladılar. Bu arada önemli bir not düşmek gerekir ki; her ne kadar İran Özel Kuvvetleri tarafından yönlendirilse de Iraklı Türkmen asıllı Şii Dini Lider Sistani’ye de dinen bağlı olan Haşdi Şabi güçlerinin içerisinde çok sayıda Şii Türkmen de yer alıyor. Bu güçler, PKK ve Barzani’ye karşı birçok Türkmen kasabasını kurtardılar ve korumayı sürdürüyorlar. Sadr ve Sistani Haşdi Şabi’nin Irak resmi ordusuna katılmasından ve disiplin altına alınmasından yana ancak Irak Ordusu da 100 bin kişilik Haşdi Şabi kadar etkin olamıyor. Bu yüzden örgütün etkinliğini kırmak isteyen ABD, kendisi bir Terör örgütü ile işbirliği yaparken Türkiye ve Dünya kamuoyunda Haşdi Şabi güçlerini terör örgütü gibi tanıtmaya çalışıyor.

Diğer yandan, ABD’nin PKK Terör Örgütüne gönderdiği binlerce Tır askeri malzemenin ABD patenti taşımayan önemli bir bölümünün (Özellikle Doğu menşeli Depo silahları) PKK üzerinden Daiş Terör Örgütüne aktarıldığı kaydediliyor. ABD’nin son lojistik desteğinden sonra Daiş Terör Örgütü, Deyrozor’dan Sukna kasabasına kadar geniş bir alanda tekrar saldırıya geçti ve son birkaç günde birçok bölgeyi ele geçirdi. Bilindiği gibi, son bir iki ay içerisinde Rusya desteğindeki Suriye güçleri, Deyrozor’a kadar olan bölgeyi Daiş Terör Örgütünden temizlemişlerdi.

Paylaş / Share