WhatsApp, Skypee, Facebook İsrail tarafından izleniyor!

Kanada’da yaşayan Suudi Muhalif Aktivist Ömer Abdulaziz, Kaşıkçı ile yaptığı Whatsapp görüşmelerini Associated Press ajansına sızdırdığı ve ardından 400 kadar mesajının CNN tarafından yayınlanmasını sağladığı gerekçesiyle İsrailli Siber İstihbarat şirketi NSO hakkında TelAviv’de dava açtı. Abdulaziz, Prens Selman hakkında Kaşıkçı ile yaptıkları bütün görüşmelerin kaydedildiğini belirtiyor. Bugün ajanslara düşen ve bomba etkisi yaratan haber aslında yeni değil. Son birkaç hafta içinde arka arkaya ortaya çıkan haberler, akıllı telefonlardaki Mesajlaşma programlarının gizli servislerce izlendiğini açıkça ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz hafta deşifre olan bir başka bilgiye göre, Meksika Hükümeti İsrailli NSO şirketinden satın aldığı Pegasus yazılımını kullanarak Meksikalı bir gazetecinin yazışmalarını izlemiş ve söz konusu gazeteci de daha sonra öldürülmüştü. Kanada internet izleme laboratuarları tarafından deklare edilen bilgiye göre İsrail kaynaklı casus yazılımlarla akıllı telefonlarda takip edilen linkler, yazılan özel mesajlar, epostalar, mikrofon ve kameralar yoluyla elde edilen ses ve görüntüler, izleyen servislerce elde ediliyordu. New York Times’ta bu konuda önemli tartışmalar yapılmıştı.

Haaretz’de yer alan bir başka bilgiye göre Prens Salman yönetimi, muhaliflerini izlemek amacıyla İsrail’den 55 Milyon dolar karşılığında bir Casus yazılım satın almıştı. Suudilere satılan yazılım Pegasus 3 ismini taşıyor. Kaşıkçı’nın telefonunun da aynı yazılımla takip edildiği belirtiliyor. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre İsrail Savunma Bakanlığı 2016 yılında söz konusu casus yazılımının bir Arap ülkesine satılmasına izin vermişti. Birleşik Arap Emirlikleri 2013 yılından bu yana bu yazılımlar ile izleme yapıyor.

Bu ayın başında eski NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) Ajanı Edward Snowden de İsrail’in izleme çabalarını sert bir şekilde eleştirmişti. Söz konusu haberde, İsrail casus yazılımlarının Amerika, Afrika ve Asya kıtasında (özellikle Orta Asya ülkelerinde) kullanıldığı belirtiliyordu.

Açık kaynaklara düşen haberlere göre, İsrail üretimi casus yazılımları uluslararası dolaşım ağına çıkmak için daha çok Kıbrıs Rum Kesimi servislerini kullanıyor. NSO’nun izleme yürüttüğü 45 civarındaki ülkelerin başında ABD, İngiltere, Fransa, Hindistan ve Türkiye yer alıyor.

İsrail Siber İstihbarat şirketleri, iMessage, Gmail, Viber, Facebook, WhatsApp, Telegram ve Skype yazışma ve görüşmelerinin tamamını takip ediyor, bunun da ötesinde telefonda yer alan parolaları da topluyor.

Açılan davalar üzerine kendilerini savunma durumunda kalan İsrailli NSO şirketi, dinleme ve izleme yazılımlarının amacının teröristleri takip etmek olduğunu iddia ediyor.

Paylaş / Share
  •  
  •  
  •  
  •  
  •