Kuzey Suriye’de Son Durum

*** Milat Gazetesi’nin 26 Aralık 2018 Tarihli Nüshasına Verdiğim Mülakat Metni ***

Kuzey Suriye Operasyonu konusundaki bekleme kararı, ABD askerlerinin çekilme süreci nedeniyle alınmıştır. Çünkü çekilme sadece askerlerin ülkesine dönmesi değil, oradaki üslerin boşaltılması, önemli silahların toplanması gibi birçok unsuru içerisine alıyor.
Münbiç cephesinin hareketlenmesinin en önemli nedeni; Çekilme sürecinde aniden el değiştirme anlaşmalarına açık olmasındandır. Çünkü bölgeyi Esad ordusu ve Rusya’nın da takip ettiğini unutmamak gerekir. Biliyorsunuz, ElBab operasyonu sonrası Türk kuvvetleri ve Muhalifler Münbiç’e yöneldiğinde PKK Türkiye’nin geliş yönündeki bir koridoru hemen Rusya ve Esad’a çatışmasız devretmişti. Aynı şekilde Afrin operasyonu sonrasında, Türk kuvvetlerinin TelFırat’a girişi önlenmiş ve burası Esad ordusuna ve bir kısım YPG unsurlarına bırakılmıştı.
ABD’nin aniden çekilme kararı üzerine, PKK Türkiye’ye karşı yeni müttefikler arayışındadır. Fransa, Rusya, Esad ordusu gibi her seçeneği düşünmüştür. En yakın ihtimal, PKK’nın çatışmasız bir şekilde bölgeyi Esad ordusuna bırakarak, ABD askeri çekilirken Fırat’ın doğusuna kaçmasıdır.
Münbiç bölgesi Suriye’nin en stratejik alanıdır. Kuzey Suriye’nin elektriğini temin eden Tişrin barajı ve daha aşağıda Rakka barajına hakim olmak için bu bölge çok önemlidir. Bu yüzden, Türkiye ve Suriye Milli Ordusu Münbiç’i kuşatma altına alarak bir oldu bitti olmaması için hazırlık yapmaktadır.
Münbiç sonrasında da Fırat’ın doğusuna geçilerek operasyonlara devam edilecektir ancak şu anda en önemli ve stratejik bölge Münbiç alanıdır.
Çekilme sürecinin en önemli unsurlarından birisi taşınamayacak ve geride kalacak askeri malzemelerin ne olacağıdır. Hatırlarsak, ABD Irak’tan çekildiğinde, buradaki modern silahlarının tümü Daiş terör örgütünün eline geçmiş ve güçlenmesine neden olmuştu. Bu yüzden insan dışındaki askeri varlığın taşınması veya kontrol altına alınması bir o kadar önemlidir. Türk kuvvetleri ile ABD’nin bu süreçte birlikte hareket etmesi hem silahların doğru tasfiyesini sağlayacak hem de PKK’nin bir oldu bitti gerçekleştirmesine engel olacaktır.
Son olarak şunu söylemek gerekir ki; Herkes Trump’ın aniden çekilme kararını neden aldığını anlamaya çalışmaktadır. ABD yapması gereken en akıllı yolu seçmiştir. Çünkü
• Kuzey Kürt Koridoru planı ElBab ve Afrin operasyonları ile imkansız kılınmıştır.
• PKK terör örgütü, Türkiye’de ve Kandil’de yok olma noktasındadır. Suriye’de kalanlarla, bölgede çok uzun süre kalıcı olmak mümkün değildir. PKK terör örgütü yerel halk tarafından benimsenmemiştir, örgütün mevcut militan gücüyle bu kadar geniş bir alanı kontrol etmesi imkansızdır.
• Suriye’deki mevcut durumun çözüme ulaşması için gruplar arasında büyük bir savaşın olması kaçınılmaz görünmektedir. Bu süreçte, ABD’nin başarıya ulaşma şansı kalmamıştır.
• Bölgedeki grupların ve tarafların birbirleriyle savaşı sürdürerek daha da zayıflatılması ABD ve İsrail’in çıkarlarına uygundur.
• Bölgenin bir çatışma sonrasında Rusya ve Esad ordusuna geçmesi ABD’nin stratejisine uygun değildir bu yüzden en azından Türkiye ve Sünni muhaliflerde kalması bölgedeki Rusya ve İran etkisini kısmen önleyecektir.

Paylaş / Share