İŞİD ve PKK Güneyimizde Genişliyor!

Son bir ay içerisinde Ortadoğu’da ve sınırlarımızda birçok olay olmasına karşın biz bunlardan sadece ikisine dikkat çekmek istiyoruz:
Birincisi, PKK Terör Örgütü’nün Suriye kolu olan PYD’nin, Özgür Suriye Ordusu’nun da yardımıyla ResulAyn’dan (Serekaniye) AynulArab (Kobani) yönünde genişlemesidir. İŞİD’in Haseke’de PYD’ye yönelik saldırıları sürse de bu genişlemeyi engelleme yönünde değil, Kuzey Doğu Suriye’deki son Enerji merkezlerini ele geçirme yönünde sürmektedir. PKK uzantısı Kürtlerin bu genişlemesinin sürekli dile getirilen Kuzey Suriye Kürt Koridoru planının güçlendirilmesine yönelik olduğu ve ABD tarafından da desteklendiği açıkça görülüyor. Artık CIA tarafından maaşları ödenen pek çok eski paralı askerin PYD saflarında Demokrasi (?) mücadelesi verdiğini biliyoruz.
Bölgedeki ikinci ve bir başka önemli husus, bir ABD + Rusya Projesi olduğuna inandığımız ve sürekli vurguladığımız Selefi İŞİD Cinayet Örgütü’nün, Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan Türk sınır kapılarını ele geçirme çabasıdır. İŞİD, Türkiye’nin Suriyeli muhaliflere ve Türkmenlere yardım koridorunu kesmeyi amaçlamaktadır.
Tekrar üstüne basa basa vurgulayalım ki; İŞİD Örgütü Suud ve Körfez Sermayesi ile desteklenen, Londra’da planlanmış, Ürdün sınırlarından yönetilen, Rusya’nın onayı ve bilgisi dâhilinde İran yayılmacılığına karşı oluşturulmuş bir Tehdit ve Tasfiye planıdır. İŞİD elemanlarını yöneten ve koordine edenlerin önemli bir bölümü yabancı istihbarat örgütlerinin özel kuvvetlerine mensuptur ve kıyafetlerinden maskelerine ve bayraklarına kadar bütün ayrıntılar özel bir planlama ve stratejinin sonucudur. Örgütün Batı ve Rusya için faydalarını da birkaç cümle ile özetleyelim:
• İran’ın Irak, Suriye, Yemen ve hatta bütün İslam dünyasında etkinlik kazanan yayılmacılığı durdurulup gücü sınırlandırılacaktır.
• Batı ve Rusya’yı fazlaca rahatsız eden Radikal İslamcılar, Sinek Teorisi kapsamında deşifre edilip, bir noktaya yönlendirilip tasfiye edilecektir.
• Artık Rus istihbaratının da kontrol etmekte zorlandığı El Kaide yerine Batı istihbarat örgütlerince de kullanılabilecek yeni bir Radikal İslamcı Tehdit yaratılmıştır. Tehditle Varolma Stratejisi çerçevesinde, ihtiyaç duyulan her stratejik bölgede önce IŞID tehdidi yaratılacak sonra da müdahale imkânı oluşturulacaktır.
• Rusya, bu projeye destek karşılığında Kırım’da, Kafkasya’da ve Suriye’de varlığını pekiştirecektir. Rus yanlısı Esad Hükümeti kalacak, yeni Eğit Donat Projesi de (Sadece İŞİD’e karşı mücadele şartı sebebiyle) bir süre sonra ÖSO Planı gibi başarısız olacaktır.

Paylaş / Share