ABD Kürdistan’ı Genişletiyor!

Türkiye kendi iç gündemiyle meşgul olsa da Yakın Ortadoğu’daki tehlikeli gelişmeler ve yapılanmalar devam ediyor. Bölgede Rusya, İran ve Suriye hükümetlerinden oluşan ortak bir Şii Cephesi var. Buna karşılık hem Suriye hem de Irak’ta Sünni İslamcı Gruplar mücadele ediyor.

Türkiye’nin mücadele şartlarını ve stratejik çıkarlarını dikkate almayan Amerika Birleşik Devletleri, Kürt aşiretlerini desteklemeyi sürdürüyor. Türkiye Hükümeti’nin çözüm çalışmaları sürerken, AynulArab bölgesinde güçlenen ABD – PKK ortaklığı, PKK Terör Örgütü’ne büyük bir moral ve güç kazandırıyor.

Suriye Hükümeti, İslamcı muhaliflerin saldırıları karşısında birçok bölgede önemli kayıplar verdi. Esad Hükümeti, kuzeydeki ikinci büyük kenti Halep kuşatmasını sürdürmesine rağmen henüz bir başarı sağlayamadı. Hemen yakınındaki İdlib kentinde sürekli asker kayıpları veriyor. Güney Suriye’de durum daha da kötü durumda. Golan Kunaytra bölgesini tümüyle ele geçiren Muhalif gruplar son birkaç aydır artık Şam’ın kenar mahallelerinde savaşıyorlar. Özellikle Cobar, Karataş, Doğu Guta, Berze, Duma ve Jarba mahalleleri artık muhalif grupların kontrolüne girmiş durumda. Son olarak Nusra Cephesi, Şam havaalanına önemli bir saldırı gerçekleştirdi. Bu yüzden, Suriye’deki kontrolünü tamamen kaybeden Esad ordusuna Rus ve İran Özel Kuvvetleri ve paralı askerleri büyük destek veriyor. Son çatışmalarda birçok Rus subay ile general düzeyinde en az 3 İranlı komutan öldürüldü veya esir edildi. Lübnan Hizbullahı, Şam – Beyrut güzergâhındaki Zabadani ile Asal’ın kuzeyindeki bazı bölgelerde tutunmaya çalışıyor ve çatışmalarda önemli kayıplar veriyor.

Bütün bunlar olup biterken Amerika Birleşik Devletleri kendi hedefleri ve stratejileri ile meşgul durumda. Bölgedeki Rusya – İran etkinliğine karşı adeta çaresizlik yaşayan ABD, Rus istihbaratının kontrolündeki İŞİD gruplarına odaklanmış durumda. AynulArab’ı (Kobane) PKK & PYD Terör Örgütüne teslim eden Pentagon, şimdi çok daha tehlikeli bir strateji geliştiriyor. Türk Devleti’nin şiddetle karşı çıktığı Kuzey Suriye Kürt Koridoru’nu Batı ve Güney yönünde genişletiyor. Bilindiği gibi Cerablus – Rakka bölgesi, Suriye’nin en önemli su potansiyelinin olduğu ve Tabka barajının bulunduğu stratejik bir saha. Musul Barajı’nın kontrolünü Barzani’ye teslim eden ABD, şimdi de Tabka Barajı’nın kontrolünü PKK & PYD Terör Örgütüne kazandırma yolunda.

Gelişmeler bu şekilde sürerse, uzun vadede Yakın OrtaDoğu’nun en büyük iki Barajı Musul ve Tabka Kürtlerin kontrolüne girmiş olacak. Bu şekilde, Fırat ile Dicle arasındaki bölgenin en stratejik toprakları Kürdistan hâkimiyetine teslim edilecek.

ABD, Afganistan ve Irak işgallerinin ardından belki de en büyük hatasını yapıyor. Şu anda, Siyonizm’in bölgesel stratejisine paralel olarak uygulanan bu plana karşı çıkabilecek bir ülke yok. Bölgede Rusya ve İran’a karşı kendi çıkarlarına göre bir denge kuran Kral Abdullah’ın ani –ve bana göre şüpheli- ölümü sonrasında işbaşına gelen yeni Suud Yönetimi, ABD yönetimi ile adeta kanka gibiler. Katar ve Ürdün’ün de ikna edildiği düşünülürse, ABD ve İsrail’in bu tehlikeli yapılanma girişimine karşı Türkiye de kısmen seçeneksiz.

İşin doğrusu, Türkiye’de ABD’nin bölgesel planlarına karşı açıkça tavır koyan iki önemli güç var: Birisi hiçbir yaptırım gücü olmayan Ulusalcılar, diğeri ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan.

Bu tehlikeli mücadelenin önümüzdeki aylarda derin ve sessizce planlanan çok büyük gelişmelere yol açabileceğine hazırlıklı olmalıyız.

Yakın Ortadoğu’nun son durumuna ilişkin Flash Haritayı, fare ile sağ tıklayıp büyütmek suretiyle inceleyebilirsiniz. Flash harita Android sistemli telefon ve tabletlerde çalışmaz.


[swf src=”https://www.manaz.net/wp-content/uploads/FotoGaleri/00STRMapsFlash/2015_03_YOrtaDogu.swf” width=888 height=666]

Paylaş / Share