Törenlerimizde Milli Silahlar Kullanılmalı!

Büyük devletler, milli törenlerinde, karşılamalarda ve sembolik nöbet alanlarında kendi tarihi silahlarını kullanırlar. İngiltere, Almanya, Amerika, Rusya gibi birçok ülkenin Şeref Kıtaları, Cumhurbaşkanlığı Tören Birlikleri bu ülkelerin ürettikleri tarihsel silahları taşırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise ne yazık ki Milli Törenlerinde ABD yapımı M-1 Piyade Tüfeklerini kullanarak büyük bir yanlışı sürdürmektedir. M-1 Garand tüfekleri 1936 yılında ABD tarafından üretilmeye başlanmış ve II. Dünya Savaşı, Kore ve Vietnam Savaşları, Arap – İsrail Savaşları gibi birçok savaşta kullanılmıştır. ABD’den sonraki en fazla kullanıcısı olan Türk Silahlı Kuvvetleri 1970 yılına kadar 300 bin civarında M-1 tüfeği satın almış ve 1980 yıllarına kadar da kullanmıştır. Halen, Cumhurbaşkanlığı Tören Kıtası ve AnıtKabir gibi devleti temsil eden birçok yerde sembolik olarak bu tüfekler kullanılmaktadır.

Buna karşılık, Türklerin 1938 yılından sonra üretmeye başladığı Kırıkkale Piyade Tüfekleri, Türk Milli Törenleri için daha uygun bir silahtır. Kırıkkale Tüfekleri, Almanların ünlü Mavzer (Mauser Kar 98k) silahının Türkiye’de yapılan modelidir. Bu tüfeklerin atası kabul edilen Gewehr 98 tüfekleri Alman İmparatorluğu tarafından 1898’de üretilmeye başlanmış ve ABD’nin Türkiye’ye silah satmaması üzerine Osmanlı Sultanı Abdulhamid tarafından anlaşması yapılarak Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiştir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda bilfiil kullanılan bu tüfekler, çağının en iyi silahları olarak kabul edilmekteydi. Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk anıtında Mehmetçik’in elindeki silah Kırıkkale tüfeğidir.

Cumhurbaşkanlığı ve GenelKurmay Başkanlığı’nın bu durumu dikkate alarak Milli Törenlerimizde, üzerinde ay yıldız bulunan Kırıkkale Piyade Tüfeklerini kullanmasının doğru olduğuna inanıyoruz.

Paylaş / Share