PKK Terör Örgütü Kerkük’te!

İslam Devleti grubunun Kuzey Irak’ta önemli cepheleri ele geçirmesi birçok taşı yerinden oynattı. Barzani, İslam Devleti ile PKK arasındaki savaşta tarafsız kalmayı planlarken, PKK’nın kıskacına düştü. Şimdi PKK Terör Örgütü militanları, İslam Devleti ile savaşma bahanesiyle Musul’un kuzeyine ve Kerkük bölgesine yerleşme planları yapıyor. Bu durum, Barzani Yönetimi için hiç de istenmeyen bir durum. Barzani Yönetimi, İslam Devleti’ne karşı –istemediği halde- Maliki Yönetimi ile yakınlaşmak durumunda da kaldı. Tabii ki, İran ve Maliki yanlısı KYB Kürtleri bu durumdan son derece memnunlar. KYB ile PKK arasındaki eski dostluklar düşünülürse, Barzani Yönetimi gelecekte önemli bir güç kaybına uğrayacak.

Aslında Barzani Yönetimi’ni korumayı amaçlayan ABD, duruma müdahale ederek yine büyük bir strateji hatası yaptı. Çünkü bir yandan İslam Devleti grubunu ve Iraklı Sünnileri karşısına aldı diğer yandan da İran ve Rusya ittifakına yakın grupların Kuzey Irak’ta güçlenmesine vesile oldu. Şimdi PKK Terör Örgütü, İslam Devleti tarafından sürülen 200 bini aşkın Ezidi Kürtlerinin de hamisi durumuna geçti. ABD ise PKK ile aynı safta kaldı. PKK Yöneticileri, Musul bölgesinde kalıcı olacaklarını ilan ettiler.

PKK Terör Örgütü, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oylardan da şımararak bölgede aktif bir konuma gelmeye çalışacak. Bu da zaman içerisinde, Kürtler arasındaki eski düşmanlıkları ve çatışmaları gün yüzüne çıkaracak.

Paylaş / Share