Irak Türkleri Yörük Türkmen Şöleninde

5 Mayıs 2013 tarihinde Antalya Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 20. Yörük Türkmen Şöleni Düzlerçamı Piknik Alanı’nda gerçekleştirildi. Şölene Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından gelen 250 bin insan: ”Tek Millet, Tek Vatan,Tek Devlet” sloganıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin en büyük Yörük Türkmen buluşması olarak kabul edilen Yörük Türkmen Şöleni’nde bu yılki katılım rekor düzeydeydi. Sabah saatlerinden itibaren şölen alanını dolduran vatandaşlar, Yörük Türkmen kültürü ve yaşam biçiminin temsil edildiği etkinlikleri ilgiyle izlediler.

Şölende ilk konuşmayı Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman yaptı. Duman Yörüklerin Türk Milleti içinde önemli bir yapı taşı olduğunu söyledi.

Çok sayıda siyasetçiyi konuk eden şölene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Gürkut Acar ve Arif Bulut,  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Başkanı Devrim Kök, Ak Partiden Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, MHP’den Kemal Çelik, İl Başkanı Osman Çetin, Ülkü Ocakları Başkanı Serkan Uysal katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20’nci Yörük ve Türkmen Şenliği’nde davet için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Pınarın gözesine, ışığın kaynağına geldim. Anadolu’yu vatan yapan yiğitlerin obasına, Alperenler’in ocağına geldim. Biliyorum ve eminim ki, Anadolu’daki son Yörük obasında ocaklar tüttükçe bu şafaklarda yüzen al bayrak asla sönmeyecektir” diye konuştu.
Etkinliğin ilerleyen saatlerinde kürsüye çıkan AB parlamenter meclisi başkanı AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Cumhuriyetlerindeki faaliyetlerini  anlatırken, İşçi Partisi üyesi Mustafa Aktaş kürsünün önüne gelerek, ”Bu yüzden mi TC’yi kaldırdınız?” diyerek tepki  gösterdi. Konuşmasını sürdüren Çavuşoğlu aynı anda alandaki Yurttaşlar tarafından yuhalandı. Bazı Yurttaşların:” Buraya ne yüzle geldiniz?” dedikleri duyuldu. Protestocular arasında bulunan bir grup  genç  alan çıkışında  gözaltına alındı.”

Etkinliğin en önemli karelerinden biri 750 Yörük Türkmen derneğinin ortak bildirgelerinin okunması ile oluştu.

Bildirgede şu başlıklar yer aldı:

“Anayasanın ilk dört maddesinde ifadesini bulan,  Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşları saydığımız Bayrak, Vatan, Milli Bütünlük, resmi dil gibi hiçbir değerimizin bozulması, değiştirilmesi mümkün değildir. Başta sarık ayakta çarık, emperyalizmin korkulu rüyası olmuş Türk Milleti ruhunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve  oluşturduğumuz özgürlük ve bağımsızlık tutkusu yok edilirken, kimse bizden susmamızı beklemesin. Biz Yörükler ve Türkmenler olarak kimliğimiz ve kültürümüz ve bağımsızlık tutkumuz üzerine ayıplı hesapları kabul etmeyiz.”

Bilgi: Kürşat Çavuşoğlu (Diş Hekimi)

Paylaş / Share