Füze Kalkanının Tek Hedefi İran mı?

NATO‘nun doğudaki sınır ülkelerine balistik füze kalkanı yerleştirmesi kesinleşti. Bu ülkelerden en önemlisi Türkiye. Dünya kamuoyunun genel kanaatine göre, Füze kalkanının gerçek hedefi İran. Ancak, NATO kararında -Türkiye’nin ricasıyla- İran’ın ismi zikredilmedi.
ABD ve Batının gerçekten tek korkusu İran mı? İran, ABD‘nin tarihsel düşmanları Rusya ve Çin’den daha mı önemli?
Hayır, ABD‘nin tarihsel düşmanları değişmedi. Rusya ve Çin ABD‘nin büyük düşmanları olarak gittikçe güçleniyor. İran’ın nükleer faaliyetlerini ve kıtalararası füze teknolojisini geliştirmesinde her iki ülkenin de önemli bir katkısı var. Rusya, nükleer reaktörler ve füzeler konusunda yıllardır İran ile ortaklaşa çalışmalar yapıyor. Çin ise doğrudan veya Kuzey Kore kanalıyla bu konulardaki teknoloji desteğini sürdürüyor. Çin ve Rusya, ABD ile doğrudan mücadele etmek yerine, İran’ı kullanıyorlar.
ABD ve Batı’nın İran’a karşı kullanacakları ülkeler oldukça sınırlı. İran’a karşı İsrail’in kullanılması son derece tehlikeli. İsrail’in İran’a karşı yapacağı bir saldırı bütün Ortadoğu’yu ve İslam dünyasını karıştırabilir. Sadece hava saldırısı ile İran’ın nükleer ve askeri altyapısını tahrip etmek çok zor. Bu sebeple, konvansiyonel silahlarla yapılacak bir müdahaleye de büyük ihtiyaç var. Bölgede bunu yapabilecek tek ülke şüphesiz ki Türkiye. Fakat Türkiye’deki yönetim, siyasal islamcı bir gelenekten geldiği için İran ile yakın ilişkiler içerisinde. ABD ve Batı’nın çıkmazı da burada yatıyor.
İran’ın siyasi yollarla engellenmesi imkansız. Bu yüzden ABD ve İngiltere, 2015’e kadar bir askeri harekat için de altyapı oluşturuyor. Füze kalkanı projesi bu harekatın en önemli temellerinden biri. Bu konudaki ikinci önemli adım, bölge ülkelerinin İran’a karşı aynı noktaya getirilmesi. Suudi Arabistan, Körfez Ülkeleri ve Ürdün, açıkça İran’a müdahaleden yana tavır koyuyorlar. Geride Irak, Suriye ve Türkiye var. Irak‘ın mevcut kaos ortamı içinde fazla bir önemi yok. Suriye ise, ciddi bir siyasi ağırlığa sahip değil. Bu konudaki en önemli ülke Türkiye. Türkiye’nin İran karşıtı bir konuma getirilmesi için yönetim değişikliğine ihtiyacı var. Bu yüzden ABD ve İngiltere, Türkiye’de İslamcılık tehlikesinin büyümesine özellikle göz yumuyor ve destek oluyor. ABD ve İngiltere, Türkiye’de Anti İslamcı bir yönetimin işbaşına gelmesi için sadece dua etmiyor.

Paylaş / Share