Türkiye’yi Kazanan Savaşı Kazanır!

Suriye’de her gün yeni gelişmeler ve stratejiler ortaya çıkıyor. Son günlerdeki en önemli gelişme, Ürdün’de ABD ve İngiltere Özel Kuvvetleri tarafından eğitilen Güneyli Muhaliflerin önemli bir ilerleme kaydetmesi.

Rusya, 4 bölgede Çatışmasızlık ilan ederek, elindeki kuvvetleri Orta ve Güney Suriye’ye konuşlandırmayı hedeflemişti. Dolayısıyla Rusya ve Esad kuvvetlerinin en önemli hedeflerinden biri Güneydeki topraklardı. Buna karşılık Şam kırsalından Palmira ve Deyrozor yönüne başlatılan harekât başarısızlığa uğradı. Güneyli Muhalifler bütün bölgeleri geri aldılar ve burada geniş bir alana egemen oldular.

Rusya yeni özel birliklerle destek veriyor ancak, Esad kuvvetleri epeyce bitkin durumda. Birkaç özel birlik dışında kalıcı bir başarı gösteremiyorlar. Şam’ın hemen kıyısındaki Doğu Guta’da –Rusya’nın boşaltmak istediği- Berze ve Kabun mahallelerinde çatışmalar devam ediyor ve Muhalifler direniyor. Yine Şam’ın güneyindeki –Şiiler için kutsal bir kasaba olan- Sittu Zeynep’in güven altına alınması için Haceru’l Esved ve Babilla’nın da boşaltılması hedefleniyor.

ABD, Tabka barajını ele geçirdi. Rakka konusu ise hala belirsiz. ABD, bölgedeki çıkarlarını kimseyle paylaşmamak için PKK & PYD’ye ağır silahlar da vererek kendi başına bölgeyi ele geçirmeyi hedefliyor. ABD bu bölgeyi ele geçirse bile burada kalıcı olması epeyce zor. Çünkü bölgedeki Araplar ve Türkmenler, ABD & PKK politikalarına kesin olarak karşılar ve Türkiye’yi destekliyor. Bölgede yerleşik bir Kürt varlığı yok ve burası aslen bir Türkmen – Arap Bölgesi.

ABD’nin çıkarları Türkiye’yi bölgede durdurmayı gerektiriyor. Rusya’nın çıkarları ise Türkiye ile işbirliği yaparak bir an önce Muhaliflerle anlaşmaktan geçiyor. Kısacası ne ABD’nin ne de Rusya’nın Kuzey’de savaşı sürdürecek ve kalıcı olacak güçleri yok. Bunun yanında, Güney’den başlayan yeni Muhalif Harekâtı bütün dengeleri değiştirebilir. Çünkü İngiltere, ABD ve Ürdün Özel Kuvvetleri tarafından Amman’ın kuzeyindeki Kraliyet Özel Kuvvetler Eğitim Merkezi’nde eğitilen (Eager Lion Birlikleri) Muhalifler daha diri ve eğitimliler.

Hatırlatalım ki, ABD ve İngiltere yine Ürdün topraklarında (Zarka ve Safavi bölgelerinde) 2009 yılında Daiş Terör Örgütü’nü kurarak Suriye savaşına yeni bir aktör katmışlardı.

Rusya ve Esad’ın işi bu defa zor, Türkiye ile ittifak yapan bölgedeki savaşı kazanır.

Paylaş / Share