Suriye Hakimiyet Alanları Haritası

Suriye üzerine operasyon hazırlıkları yapılırken, bölgedeki son dengeleri ve hakimiyet alanlarını iyi bilmekte yarar var.

Haritamızda görüldüğü gibi artık Suriye’nin önemli bir bölümü, El Nusra ve Özgür Suriye Ordusu’nun öncülük ettiği Muhalefet gruplarının kontrolüne girmiş bulunuyor. Esad yönetiminin hakimiyetini sürdürmesindeki en önemli etken, hava savaş araçlarına sahip olması. Esad’ın Hava Kuvvetleri, Muhalefetin eline geçmiş bulunan bütün bölgelere operasyon düzenleyebiliyor ve hava hakimiyetini bütün ülke genelinde yine de elinde bulunduruyor. Bununla birlikte konvansiyonel olarak Esad Hükümeti şu anda Şam – Humus – Palmira – Suveyde arasında kalan bölgeyi, Haseki’deki bazı stratejik alanları ve Lazkiye Tartus sahil hattını elindi bulunduruyor.

İsrail’in rehberlik ettiği son operasyon hazırlıklarında, müdahale yapılması düşünülen asıl bölge Golan Tepelerinden Lübnan sınırı boyunca Hama ve Humus’a kadar olan bölgeyi kapsayacak. Bu bölgedeki Esad etkinliği kırılırsa, Muhalefet özellikle Suriye’deki Hizbullah güçleri ile Suriye Ordusu arasındaki irtibatı kesmiş olacak.

Son planlanan operasyonların temel hedefi, İslamcı gruplar ile Hizbullah arasında büyük bir çatışma ortamı yaratmak ve Lübnan’daki Hizbullah varlığını ortadan kaldırmak. Hizbullah ile İslamcı gruplar arasındaki çatışmaların çok şiddetli geçmesi muhtemel olduğu için, her iki grup da zayıfladıktan sonra Batı güçleri pastayı paylaşmak için devreye girecekler.

Son gelişmelerin –fazla ayrıntılara girmeden- çok kısa özeti aslında bu…

Paylaş / Share