Putin’in Çaresizliği ve Hırçınlığı!

Sınır ihlali yapan bir Rus uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesinden sonra, Putin’in hırçınlığı daha da arttı. Hâlbuki daha önce sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle yine aynı bölgede bir Türk savaş uçağını düşürdükleri zaman oldukça sessizdiler.

Bu hırçınlığın arkasında aslında büyük bir çaresizlik yatıyor. Çünkü yaklaşık 1 aydan bu yana Rusya, Suriye’nin hiçbir bölgesinde büyük bir başarı kazanamadı. Gemiden ve Uçaklarla sabit hedeflere yapılan bombardımanlar sadece sivil kaybına yol açıyor. Bölgede çarpışan Muhalifler ise sürekli yer değiştiriyor ve hafif silahlarla savaşıyorlar.

Rusya’nın en büyük yanılgısı, Suriye’deki bütün Muhalefeti Türkiye’nin beslediği zannı oldu. Bu yüzden, Muhaliflerin hâkim olduğu bölgelerle Türkiye arasındaki sınır irtibatını yok etmek için saldırılara başladı. Türkiye’ye komşu olmasa bile Rusya’nın Kızıldağ, Türkmen Dağı ve Kürt Dağı bölgelerini aşarak İdlib bölgesine inmesi çok zor. Çünkü muhalifler bu bölgede çok güçlüler ve Rusya’nın karasal müttefiklerinin bunu aşma şansı hiç yok. Ayrıca muhaliflerin elinde çoğunlukla Rejim ve İran güçlerinden elde ettikleri ganimet silahlar ve tanklar var. Bu yüzden, başarısızlığa mahkûm olan Rusya büyük bir çaresizlik ve hırçınlık yaşıyor. Hiçbir ordu ayağının basmadığı yere tam olarak hâkim olamaz.

Halep bölgesini İran Özel Kuvvetleri’ne bırakan Rusya, burada da sürekli yenilgiler alıyor. İran Özel Kuvvetleri ve Hizbullah, normal asker kayıpları bir yana general düzeyinde birçok komutanını burada kaybetti. Son olarak, Putin’in de yakın arkadaşı olan Kasım Süleymani’nin ölümü İran için büyük bir hezimetti. Halep bölgesinde İran ve Hizbullah birliklerinden birçok asker birliklerinden kaçarak ülkelerine döndüler. Rusya ve Müttefiklerinin bu bölgelerdeki tek başarısı İŞİD kuşatmasından kurtardıkları Kuveyris Havaalanı oldu. Bunun da bazı pazarlıklar sonucu gerçekleştiği kaydediliyor.

İŞİD ile Esad Ordusu ve Rusya arasında başından beri gizli ikili anlaşmalar var. Bunun en önemlisi de, Haseki ve BuKemal’den Lazkiye ve Tartus limanlarına uzanan petrol boru hatlarının İŞİD kontrolünde olması. Sadece Esad ordusunun değil, Rus kuvvetlerinin petrol ihtiyacı da bu hatlardan karşılanıyor. Esad Hükümeti bu petrol boru hatları için İŞİD’e büyük paralar ödüyor.

Putin, sadece bu bölgede değil bütün sınırlarında Tehdit ve Saldırı politikası yürütüyor. Putin’in politikası Rusya Federasyonu’nu felakete sürüklüyor. Bunu yakın tarih gösterecektir.

Paylaş / Share