“Gerekirse Rusya ile Savaşır ve Kazanırız!”

Son yıllarda herkesin üzerinde konuştuğu OrtaDoğu konusunda en gerçekçi tespit ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Hava General Philip Breedlove tarafından yapıldı. Breedlove, evvelsi Perşembe günü ABD Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada şunu söyledi: “NATO, eğer gerekirse Rusya’ya karşı savaşmaya ve kazanmaya hazırdır.” Bu ifade, Putin yönetiminin yayılmacılık ve saldırganlık politikasına karşı verilmiş en güzel uyarı niteliğinde.
Breedlove’un, bölgede yaşanan sorunu en güzel şekilde özetleyen diğer tespitleri özetle şu şekildeydi: “Rusya, ABD ve NATO ile düşman olmayı seçmiş, Birleşik Devletlere ve müttefiklerine ve Avrupa’daki dostlarına uzun vadeli varoluşsal bir tehdit haline gelmiştir.” “Son 20 yılda Rus ayısına çok fazla sarıldık, fakat hiçbir şey değişmedi.” Aynı şekilde, NATO Savunma Bakanları da Haziran 2015 toplantısında bu tehdidi açıkça vurgulamışlardı: “Rusya, askeri harekât, zorlama ve komşularını sindirme yoluyla Avrupa-Atlantik güvenliğine meydan okuyor.
Yukarıdaki satırların yeniden dikkatle okunması gerekir. Suriye Savaşı, sıradan bir bölgesel sorun değildir. Bölgedeki çatışmalar ve gruplaşmaların sorumlusu Türkiye hiç değildir. İyi bilinmelidir ki, Türkiye’nin kararlılığını ve Askeri operasyonlarını anlamayan veya eleştirenler esasen Rusya’ya hizmet etmektedir. Bu savaş sadece Türkiye’nin değil, bütün NATO’nun ve Batı’nın savaşıdır.
Uluslararası Askeri uzmanlar bilirler ki; Rusya’nın tehditleri bir blöftür. Masada eli zayıf olanlar sık sık blöf yaparlar. Rusya eski Sovyetler Birliği de değildir. Tehdit ve saldırganlıkla zayıf komşularını işgal eden, OrtaAsya cumhuriyetlerini baskı altında tutan Putin Yönetiminin yüksek perdeden okuduğu şarkının sonu hüsrandır.
NATO da Türk Silahlı Kuvvetleri de Rusya’nın blöfünü görmüştür. ABD’nin Askeri ve İstihbarat Kurumları ile seçim tedirginliği içindeki Obama Yönetimi arasındaki bazı görüş ayrılıkları olması küresel güvenlik politikalarını etkilemez.
Suriye Savaşı, Putin istediği zaman ve gönlüne göre bitmeyecektir. Ateşkes ilk günden bozulmuştur ve Rusya ile Esad, Şam, Humus ve Halep çevresindeki bombalamalarını sürdürmektedir. Suriyeli Muhalifler yakın gelecekte bazı stratejik silahlarla desteklenirse, NATO’ya ihtiyaç kalmadan Rusya bu topraklardan çekilecektir.
NATO ve Batı Dünyası asla savaş istemiyor, ama bu korkaklıktan değil…

Paylaş / Share