Sözcükler

Bebek bir cümle kuramaz. Yetişkin yetkin değilse cümle kurar ama nokta koyamaz. Sözcüklerimiz kelime hazinemiz kadardır, aynen bir sözlük gibi. Zihindeki kelimeler, ifadenin yapı taşlarıdır.

Bu ne bir nasihat ne bir edebiyat, hepimizin her yaşta yaşadığı bir gerçek. Sözcüklerimiz, bu güne kadar ki öğrenip, yaşadıklarımızın bir göstergesi aslında. Bize ait olmayanlar, taşıma suyla dönen değirmen gibi en fazla üç kez döner. Ya da bize ait olmayan bir elbise gibi bir türlü üstümüze oturmaz.

Bize ait olanların her biri bir emek, bir acı, bir sevgidir. Bir yabancı dil öğreniriz örneğin, ancak kelime hazinemiz kadar konuşuruz. Bir yazarlık sevdasına düşeriz, okuyup yazdıklarımız kadardır ortaya koyduklarımız. Bir meslek sahibi oluruz, bildiğimiz kadardır başarımız.

Şair bile olsak, sözcükleri yoktan üretemeyiz. Derin düşünceler, duygular ve bir akıl vardır gerisinde. İnsan sadece okuyarak öğrenmez, her duyumuz bir bilgi kaynağıdır. Ama bir yere kadar. Ne söyleyeceğimizi bilmek için, söylenmişleri bilmemiz gerekir. En üste konulacak taşın altında başka taşlar vardır.

Bu yüzden çok okumak, çok sözcük demektir. Eskiler “Boş başak çok sallanır” demişler, dolusuysa başını eğer ağırlıktan. Sözü bol olan seçer de konuşur. Olmayan papağandan hallice, çok konuşur ama beyhude. Bilen konuşmasa da bildiğini bilir, gerekirse konuşur. Bilmeyen, bilmeden çok konuşur ama boş.

Bir küp değil ki zihnimiz alıp doldursak kepçeyle. Bazen kalın bir kitap okuruz, birkaç cümle kalır geriye. Bazen gündüzler yetmez, geceler bile tükenir. Sayılar gibi bire bir ekleriz iki etsin diye. Birikim işte budur.

Ah Zaman! Dursa ya şöyle istediğimiz zaman. Ya da geri alsak dilediğimizde. Hay aksi, akıp gidiyor işte, açamadığımız kapalı zarflarla birlikte. Her birinde neler saklı kim bilir!

Giden gitti, hangi yaşta olursak olalım. Geleceğe bakalım artık, geleceğimize. Otobüste, metroda pencereden boşa bakıyorsak, bu boşluk hep sürer gider hayatımızda. Dinliyorsak, okuyorsak yeni sözcükler için, hepsi yeni bir adım, bir keyif, bir lezzettir ruhumuz için.

Paylaş / Share