Rusya’yı ABD Koruyor!

Sovyetler Birliği’nin dağılmasını takiben Rusya’nın ayakta kalma mücadelesi devam ediyor. Bu konuda Rusya’nın en büyük destekçisi ise ne yazık ki, Amerika Birleşik Devletleri. OrtaDoğu ve Avrupa’yı tek başına kontrol edemeyeceğini düşünen ABD, hem bir Tehdit hem de Stratejik Ortak olarak Rusya’yı ayakta tutmaya çalışıyor.

1990’lı yıllardan itibaren büyük bir ekonomik çöküntü yaşayan Rusya, sanayisini bir türlü geliştiremedi ve eski teknolojisini yenileyemedi. 2000’li yıllarda artan petrol gelirleri Rusya’yı biraz rahatlattı ve Putin dönemi ile birlikte yayılmacı bir siyaset izlemeye başladı. Rusya’nın silah ve savunma sanayisi hala eski ve hantal Sovyet teknolojisine dayanıyor. Son birkaç yıldır, Suudi Arabistan’ın Petrol Stratejisi ile birlikte petrol gelirleri azaldı, ekonomisi iflas ile karşı karşıya kaldı. Aynı şekilde Rus Ordusu da aslında büyük bir kaos içerisinde. Sovyetler Birliği’nde başarısız generallerin sorgusuz infazı herkesin bildiği bir durumdu. Hatta Sovyetlerin yıkılışından sonra Rus Generallerin zaman zaman anlamsız intiharları yine haber olmaya devam etti. Ancak Putin ile birlikte, nedense intihar eden üst rütbelilerin sayısı birkaç kat arttı. Ukrayna Napalm Grubu’nun derlediği bir İntihar Tablosu’nu yazının başlık resmi olarak yayınlıyoruz.

Rus Ordusu, şimdi stratejik müttefiki İran ile birlikte OrtaDoğu’daki üslerini ve çıkarlarını korumak için çaresiz masum sivilleri öldürüyor, hastaneleri bombalıyor, dünya kamuoyunun önünde savaş suçları işliyor.

Rusya’nın bu konudaki en büyük destekçisi aslında ABD. Siyasi ve Askeri olarak Rusya’ya baskı yapması beklenen ABD, olanları sadece seyrediyor. Sivillere yönelik Rus saldırılarına ses çıkarmıyor. Aslında ABD, Rusya’nın aniden çökmesini ve bölgede yalnız kalmayı istemiyor. İsrail için tehlike gördükleri Radikal İslamcı Grupları bu bölgede toplayıp yoketmek için Rusya ile yakın işbirliği yapıyor. Örtülü İŞİD Projesi, hem Rusya hem de ABD için stratejik birçok yararlar sağlıyor.

Ancak bu dostluk çok da uzun sürmeyecek. Bölgede Ayrılıkçı Kürtlerin güçlenmesi Suriye, Irak ve İran yönetimleri için hayati bir önem taşıyor. Bölgenin en büyük ve güçlü ülkesi Türkiye, Ayrılıkçı PKK Terör Örgütü’ne karşı çok başarılı bir operasyon yürütüyor. 22 Temmuz 2015’te başlayan operasyonlarda resmi olarak öldürülen terörist sayısı bugün itibariyle 5163’e ulaştı. Bize göre bu rakam, (dağlarda, mağaralarda ve sınır ötesi operasyonlarda öldürülenler dahil edildiğinde) 7-8 bin civarında. Bu PKK için çok büyük bir kayıp. Buna karşılık Ayrılıkçı Kürtler, ABD tarafından Suriye, Irak ve İran’da özellikle silahlandırılıyor. Bu durum, yakın gelecekte bölgeyi daha büyük kaoslara ve çatışmalara sürükleyecek. Bu çatışmalarda Suriye, Irak ve İran rejimleri büyük zarar görecekler ve muhtemelen parçalanacaklar. Müttefikleri kaybeden Rusya da onlarla birlikte büyük bir hezimet yaşayacak.

ABD’nin Rusya’yı desteklemesi onu çökertmek için bir strateji mi, yoksa üç büyük kıtada yeni bir Sykes-Picot mu onu da zamanla göreceğiz.

Paylaş / Share