Rusların Erdoğan Helikopterleri?

Suriye Savaşı derinden sürüp giderken, Azerbaycan ile Ermenistan arasında da düşük yoğunluklu bir savaş başladı. Azeri – Ermeni geriliminin arkasında da aslında Petrol Ticareti var. Azerilerin Hazar Petrol platformlarının büyük çoğunluğunu işleten Amerikan şirketleri, petrolü dünya pazarına çıkarmakta zorluk çekiyor. Türkiye ve Avrupa’nın Azerbaycan ve OrtaAsya enerji boru hatları için güvenli güzergâha ihtiyacı var. Rusya ise bu girişimleri engellemek istiyor.

Bizim yazımızın konusu ise Rusların Erdoğan Helikopterleri. Ruslar, Suriyeli muhaliflerin ManPad türü UçakSavar silahlarını edinmelerinin ardından ani bir kararla Hava Kuvvetlerinin önemli bir kısmını Suriye’den çekmişlerdi. Şimdi, ana hava üsleri olan Lazkiye Himeymim’e K-52 AntiTank helikopterleri yığmaya başladılar. K-52 Helikopteri, Sovyetlerden kalma 1982 yapımı K-50 modelinin az geliştirilmiş ve tek pilottan iki pilota çıkarılmış yeni modeli.

Ruslar Kamov-50 modelini İsrail ile işbirliği yaparak Türkiye’ye satmak için epey uğraşmışlardı. Hatta İsrail Savunma Bakanlığı, Türkiye’yi kandırmak için helikopterlerin ismine “Erdoğan Helikopteri” ismini vermişti. 2003 yılında hızlanan satış pazarlığı istenen sonuca ulaşmamış ve Türk Silahlı Kuvvetleri helikopterlerin yetersizliği sebebiyle bunları almaktan vazgeçmişti. Şimdi Türkiye, dünyanın en iyi savaş helikopteri kabul edilen Atak’ları yapıyor. İlk uçuşu 2009’da gerçekleştirilen helikopterlerden 60 tanesinin ilk alıcısı ise Azerbaycan.

Rusların Suriye’ye getirdiği K-52’ler hantal ve iri yapılarıyla tam bir Sovyet Kalıntısı. Bugüne kadar hiçbir savaşta denenmemiş ve Rusların elinde kalmış olan K-52’ler Muhaliflerin elindeki ManPad silahları için çok ideal bir hedef. Oldukça gürültülü çalışan Helikopterler, neredeyse 5 dakika öncesinden geldiğini haber veriyor ve hedefi vurma hazırlığına imkân tanıyor.

Muhalifler bugün –yazının yazılmasından birkaç saat önce- Halep güneyindeki ElAys’ta yine Rus yapımı olan bir SU-22 Avcı Bombardıman uçağını düşürdüler. Bu bir başlangıç sayılabilir. İran ve Hizbullah karada sürekli asker kaybederken ve ABD sersemce hataları ile Rusya’ya güç kazandırırken, Muhalifler büyük bir başarı gösterebilirler.

Paylaş / Share