Rusya Suriye’deki Uçaklarının Tanım Bilgilerini Siliyor!

Karada kullanılan motorlu araçların plakaları, o aracın hangi ülkeye ve bölgeye ait olduğunu gösterir. Aynı şekilde, deniz ve hava araçlarında da o aracın hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin tanımlama bilgileri mevcuttur. Uçaklarda bu bilgiler genellikle arka kuyrukta ve gövdede yer almaktadır. Bu durum uluslararası hukukta vazgeçilmez bir gerekliliktir. Tanımsız araçlar, yüzünü kapatan teröristler gibi Korsan muamelesi görürler.
Buna rağmen, Rusya’nın Suriye’de hava bombardımanı yapan uçaklarının tanım bilgilerini sildiği görülüyor. Yukarıda verdiğimiz fotoğrafta, Rusya’nın Lazkiye üssünden kalkan uçaklarının kuyruk ve gövdelerindeki tanım bilgilerinin açık renk boyalarla kapatıldığı görülüyor. Bu silintilerin dijital ortamda PhotoShop yardımı ile yapıldığı sanılmasın diye söz konusu görüntülerin alındığı videoyu da aşağıda veriyoruz. Verilen video da orijinal olarak Russia Today haber kanalından kaydedilmiştir ve üzerinde montaj yapılması söz konusu değildir. Bilindiği gibi Russia Today, Rus hükümetinin gayrı resmi haber kanalıdır.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sınır ihlali yapan ve düşürülen uçaklar hakkında “Bilinmeyen Uçak” tanımlaması yapmasının bir nedeni de budur. Rus pilotları, sesli iletişimi de cevapsız bırakmaktadır.
Rusya’nın kimliksiz uçaklarla sivil yerleşim alanlarını bombalaması, uluslararası hukuka göre aynı zamanda bir Savaş Suçudur. Rus yönetimin ileride Savaş Suçları Mahkemesi’nde delil oluşturmaması için bu yöntemi kullandığı düşünülmektedir. Bu konunun üzerinde de hassasiyetle durulması gerekir.

Paylaş / Share