Şii Türkmenler Irak ve İran Yönetimlerinden Rahatsız!

 

Rusya ve İran’ın baskısıyla Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığına karşı çıkan Irak Yönetimi, Şii Türkmenler arasında büyük bir huzursuzluk yarattı.

Şii Türkmenler, Türkiye’nin Musul bölgesindeki öncelikli hedefinin Telafer bölgesinin İŞİD’ten kurtarılması olduğuna inanıyor. Bilindiği gibi Telafer 250 bin kişilik bir Türkmen kasabası ve şu anda İŞİD’in işgali altında. Telaferli Şii Türkmenlerin önemli bir çoğunluğu İŞİD yüzünden yurtlarını terk ettiler ve Güney Irak’a göç ettiler. Türkmenler, Telafer’in bir an önce kurtulması ve yurtlarına dönmeleri için dua ediyorlar.

Türk Askerinin bölgede bulunmasından büyük bir memnuniyet duyan Şii Türkmenler, Irak Başbakanı İbadi’yi eleştiriyor. Irak yönetiminin İran ve Rusya’nın kontrolünde hareket ettiğine inanan Şii Türkmenler, düşüncelerini çeşitli platformlarda dile getirmeye başladılar. Irak ve İran’daki en büyük Ayetullah olan Sistani’ye de bu durumun iletildiği belirtiliyor. Bu yüzden Sistani’nin açıklamasında Türkiye’nin ismini özellikle zikretmediği ifade ediliyor.

Bu arada, İran Fars yönetiminin –Heşdi Şabi gibi- bazı Şii Türkmen grupları sürekli kışkırttığı, İŞİD ve Peşmerge güçlerine karşı özellikle ön cephelere sürdüğü de gelen bilgiler arasında. Bu yüzden Irak Yönetimi, Heşdi Şabi gibi savaşçı sivil gruplar için Irak devlet bütçesinden büyük kaynaklar ayırmış durumda. Heşdi Şabi’nin birçok Türkmen komutanı ve din adamı Türkiye karşıtı kışkırtmalara karşı çıkıyorlar.

 

Paylaş / Share