Araştırmacılar İçin Suriye Etnik Haritası

Askeri operasyonların azalması ve diplomatik girişimlerin artması sebebiyle, Suriye’nin Etnik yapısı büyük önem kazanıyor. Zira ABD & PKK İttifakı tarafından hedeflenen Kuzey Suriye Kürt Federasyonu’nda mevcut demografik yapıya aykırı bir işgal söz konusu. Bu yüzden biz de Suriye’nin mevcut demografik yapısını gösteren bir Etnik Harita hazırladık. Özellikle Kuzey Suriye’deki bütün köyleri etnik yapısına göre gösterdik.

Bilindiği gibi Köyler, bir ülkenin demografisini gösteren en önemli unsurdur. Köylerin nüfus yapısı kolaylıkla değiştirilemez. Bununla birlikte Suriye’de Hafız Esad, Irak’ta ise Saddam Hüseyin döneminde birçok köyün nüfus yapısının değiştirildiğini biliyoruz. Aynı durum bugün Suriye’nin kuzeyinde ABD & PKK İttifakı tarafından gerçekleştiriliyor. Fırat nehrinin doğusunda kalan bölgede bir Kürt Federasyonu inşa ediliyor. Rusya’nın bu bölgeyi adeta ABD’ye terk ettiği ve Suriye Kürt Federasyonu fikrini desteklediği görülüyor.

Haritamızda yer alan tespitler Doğrulama ve Düzeltmeye açıktır. Bu konudaki eleştiri, öneri veya tespitlerinizi İletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Paylaş / Share