İsrail ve ABD’nin Hedefi Güney Suriye

Suriye iç savaşının başladığı 2012’den bu yana sürekli vurguladığımız bir husus var: İsrail, hem enerji ve su koridoru hem de güvenlik alanı olarak Güney Suriye’yi kendisine stratejik hedef olarak belirledi.

Türkiye’nin bölgeye müdahalesi ve etkinliğine karşı hazırlanan Kürt Duvarı politikası, Bab ve Afrin Operasyonları ile yıkılmış durumda. Sembolik bir uluslararası koalisyona liderlik yapan ABD bu hezimeti atlatmak için –zaten uzun bir süredir işbirliği yaptığı- Fransa ile resmen ortak oldu. Kendisine ait birkaç bin askerle, çok geniş bir alanda kaybolan ABD şimdi Fransız lejyonerlerini de sahaya yayarak, Türkiye ve Rusya’nın açık müdahalelerine karşı bayrak astı.

Büyük Ortadoğu projesinin asıl plan sahiplerinden İngiltere, bölgede çok fazla yenilgi ve tecrübeye sahip olduğu için şu anda perde arkasında kalmayı tercih ediyor. Bununla birlikte bizim David Koridoru olarak adlandırdığımız Deyrozor – Golan – Hayfa hattının tam ortasındaki Tanif bölgesinde önemli bir askeri varlık barındırıyor. Önceden beri Daiş Terör Örgütü’ndeki elemanlarını yetiştirmek ve örgütü yönlendirmek için Kuzey Ürdün’deki özel kuvvetler üslerini de rahatça kullanmıştı.

İsrail’e gelince. İsrail aynen ABD gibi önce tehdidin oluşumuna zemin hazırlıyor, sonra da bu tehdidi bahane ederek askeri müdahalede bulunmayı ve düşmanını tasfiye etmeyi planlıyor. İsrail onca çabasına rağmen, Lübnan’daki Hizbullah varlığını ve gelişmesini bugüne kadar önleyemedi. Aynı şekilde Ortadoğu’da suikastlar, cami ve Pazar bombalamaları, bombalı araçlar ile yangın yerine çevirdiği bölgede istediği Sünni – Şia çatışmasını yaratamadı. Bununla birlikte Sünni Muhalefetin karşısına Nusayri, Hizbullah, İran ve Irak askerlerinden oluşan bir güç oluşturmayı başardı. Bu şekilde, Sünni ve Şii grupları birbiriyle savaştırarak zayıflatmayı, kalan önemli hedefleri de doğrudan yok etmeyi amaçladı.

Kısaca, ortak amaçta birleşen Siyonist & Evangelist ittifakının temel gayesi şu şekilde:

  1. Deyrozor – Hayfa hattındaki David Koridoru’nda kendi kontrollerinde yeni bir Arap Devleti kurmak. Bu koridorda yer alan Dürzi gruplar için bir Federasyon planı oluşturmak.
  2. David Koridoru’nu, İsrail’in hayati varoluşu için Su ve Enerji Koridoru olarak kullanmak. Siyonizmin büyük hamilerinden Rothshild ailesinin tarihi petrol koridorunu hayata geçirmek.
  3. Kutsal Topraklar ile Tarihi Mezopotamya’yı bir koridorla birleştirmek.

Haritaları dikkatlice incelerseniz, ABD ve İsrail’in Deyrozor’un batısında bir Daiş Bölgesi, onun batısında Tanif (İngiltere & ABD) Arap Bölgesi, Golan’ın hemen doğu sınırında Daiş Bölgesi, takiben Deraa ve Dürzi Bölgesi, bu ittifakın dost kuvvetleri olarak işlevini sürdürüyor.

İsrail şimdi, İran ve Hizbullah’ın bölgedeki varlığını gerekçe göstererek Güney Şam, Doğu Golan ve Suveyda arasında kalan bölgede hava operasyonlarını hızlandıracak.

Paylaş / Share