ABD ile Daiş Arasındaki Kirli Pazarlıklar

ABD Başkanı Trump, 28 Şubat 2019’da Daiş Terör Örgütü’nün Suriye’de ele geçirdiği toprakların yüzde yüzünü kontrol altına aldıklarını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte, ABD ile Daiş Terör Örgütü arasında birçok kirli pazarlıklar olduğu da ortaya çıktı.

Hasan Salem adındaki Iraklı bir milletvekili 27 Şubat 2019’da “Daiş Terör Örgütü Lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin ABD ordusunun koruması altındaki Anbar eyaletindeki Irak çölünde serbestçe dolaştığını” söyledi. Milletvekili, Daiş liderine ABD birliklerinin görevlendirildiği Aynu’l Esed hava üssünden destek sağlandığını belirtti. Salem ayrıca ABD’nin Bağdadi’yi desteklemesinin, “ABD askerlerinin Irak’tan kovulmasına ilişkin tasarının onaylanması konusundaki kaygıları da desteklediğini” ekledi.

Bu konudaki bir başka kirli ilişki, iki taraf arasındaki “Altın Pazarlığı” idi.

Yerel kaynaklara göre; ABD güçleri Daiş bölgesinden Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseki bölgesine içlerinde kıymetli madenler bulunan büyük kolileri helikopterler ile taşıdılar. Habere göre, ABD 2,13 milyar dolar değerinde 50 ton civarında Külçe Altın taşımıştı. Bilindiği gibi Terör örgütü başta Musul ve Rakka olmak üzere ele geçirdiği bölgelerdeki bankalarda bulunan altınları yağmalamıştı.

5392 Daiş Militanı ve 52680 Daiş Aile Üyesi Transfer Edildi.

ABD ile Daiş Terör Örgütü arasındaki Altın Pazarlığı’nın ardından, teröristlerin neredeyse tamamına yakını öldürülmeden Suriye’nin kuzey doğusuna ve Irak sınırlarına taşındı.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre; Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıkladığı Aralık 2018’den 1 Mart 2019’a kadar 5392 Daiş militanı ve 52680 militan ailesi bölgeden taşındı. Taşınanların çoğunluğu Irak vatandaşı ve kalanları da Batı ülkeleri, Rusya, Somali ve Filipin uyruklulardan oluşuyor.

Irak ve Suriye’deki Daiş aileleri arasında YÜZLERCE İNGİLİZ ÇOCUK var.

Daiş Terör Örgütü’nün taşınması sırasında ortaya çıkan bir başka önemli olay da Irak ve Suriye’deki Daiş aileleri arasında yüzlerce İngiliz çocuğun bulunmasıydı.

İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre; İngiltere İçişleri Bakanı Sacit Cavit “İslam Devleti için savaşan İngiliz vatandaşlarının yüzlerce çocuğu doğmuş olabilir” diye söyledi. İçişleri Bakanı, 900 İngiliz vatandaşının Irak ve Suriye’deki Cihat merkezlerine gitmek için İngiltere’yi terk ettiğini ve Daiş Terör Örgütüne katıldığını” açıkladı. Bunların % 40’ı geri döndü, % 20’si savaş alanlarında öldürüldü ve % 40’ı hala yurtdışında.

Paylaş / Share