Muhalifler TürkmenDağı’nda Toplanıyor

Türkiye’nin Azez & Cerablus hattını İŞİD’den temizleme harekatına başlamasıyla birlikte Ruslar da BayırBucak bölgesindeki KızılDağ ve TürkmenDağı bölgelerini ele geçirmek için saldırılara hız vermişlerdi. Yoğun hava saldırıları sonucunda Türkmenler TürkmenDağı ve KızılDağ’ın bazı bölgelerinden geri çekildiler. Bu bölgelere helikopterler ile İran askerlerinin indirildiği belirtiliyor. Bununla birlikte, her iki stratejik bölgede de İran & Suriye kara birlikleri tam egemen olamadılar.

Geçtiğimiz günlere kadar bu bölgenin savunmasını sadece Türkmen birlikleri üstlenmişti. Ancak artan yoğun saldırılar karşısında İdlip ve Halep bölgesinde savaşan Muhalif gruplardan birçoğu bölgeye savaşçı desteği vermeye başladılar. Fetih Ordusu, Ahraru’ş Şam, ve Nusra Cephesi gibi büyük gruplar bazı birliklerini bu bölgeye kaydırıyor.

Muhalifler bir süre önce Halep’in güneyinde İran & Esad ordusuna ağır kayıplar verdirmişler ve içlerinde yüksek rütbeli generallerin de bulunduğu çok sayıda ittifak askerini öldürmüşlerdi. Muhalifler Güney Halep’te El Ays’a bugün saldırı başlattılar ve bu bölgedeki ilerlemesini sürdürüyor. Şimdi Türkmen Dağı da, Muhalifler için bir hesaplaşma noktası haline geldi. Muhalif Grupların Dini Liderleri de savaşçıların Ruslara iyi bir ders vermek için bölgeye koşması çağrısı yaptılar.

Bu durumda, KızılDağ ve TürkmenDağı’nın tepe noktalarına yerleşmek isteyen İran & Esad askerleri bir ateş çemberinin içerisinde kalacaklar.

Bu arada Rusya, hiç beklemediği bir bölgede önümüzdeki dönemde büyük bir kayıp verecek!…

Not: Grafikte, son bir yıl içinde Esad Ordusu’nun kayıpları gösterilmektedir.

Paylaş / Share