İşkenceyi Seyredebilir misiniz?

Dünya kamuoyu, sadece İŞİD ile meşgul olurken bugün anlamlı bir Fotoğraf Sergisi açıldı. Suriye Ordusu içerisinde 13 yıl süreyle Askeri Fotoğrafçı olarak görev yapan Sezar kod isimli bir Asker, sadece 2011 – 2013 yılları arasında Esad Rejimi tarafından işkencelerle öldürülen 11.000 kişinin fotoğraflarını çekmişti. 55.000 fotoğraftan oluşan fotoğraflardan seçilen bazı örnekler, bugünden itibaren Birleşmiş Milletler’in NewYork’ta bulunan merkez binasında sergilenmeye başlandı. ABD, Türkiye, İngiltere, Fransa ve Katar gibi ülkelerce desteklenen sergi 20 Mart’a kadar açık kalacak.

Bir kurban kesilirken başını çevirenler, İŞİD tarafından boğazlanan bir insana bakamayanlar, Almanya’daki Holokost’u hatırlatan bu fotoğraflar hakkında ne derler? Suriyeli Muhalifleri terörist olarak görenler ve hala Esad Rejimini savunanlar, bu savaşın neden başladığını anlar mı? Suriye’de yaşamayanlar, Gizli Servisi ile Suriye’yi açık bir hapishane haline getiren Esad Yönetimi’nin işkencelerini, katliamlarını bilemezler. Suriye’deki binlerce muhalifin neden ölümü göze alarak savaştığını çok kimse anlayamaz.

Öldüren katildir. Peki onu Yöneten nedir? Bir insanı işkence ile öldüren basit bir Katilden daha vahşidir. Binlerce insanı işkencelerle öldürenleri Yöneten nedir? Hitler mi yoksa Naziler mi daha suçlu? Kendi çıkarları için Esad’ın Varil Bombalarına Seyirci ve Sessiz kalan ülkeler ve liderleri suçsuz mu? Ve Bizler, bu kadar ölüm ve vahşete karşılık kendi ideolojilerimiz ve inançlarımızın arkasına mı saklanacağız?

Bu sergide yer alan fotoğraflardan sadece 10 tanesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Paylaş / Share