Haşdi Şaabi Kerkük Sınırında! Daiş ABD&PKK’ya Sığındı!

Haşdi Şaabi’nin öncülük ettiği Havice Bölgesi Operasyonu sonuçlandı. Irak Kuvvetleri Kerkük’ün güneyindeki bu bölgeyi bütünüyle ele geçirdi. Küçük köylerdeki temizlik devam ediyor. Bölgedeki Türkmen kasabalarını da Daiş Terör Örgütü’nden temizleyen Haşdi Şabi güçleri artık Kerkük sınırında. Dünya Şiilerinin en büyük Ayetullah’ı konumunda bulunan Türkmen asıllı Ali Sistani, daha evvelsi gün Haşdi Şabi komutanı AbdulMehdi El-Kerbelai ile görüşmüş, dua ve desteğini iletmişti.

Bu arada Havice Operasyonu’nun bu kadar kısa süre içinde hedefine ulaşması Batılı istihbarat örgütlerinde ve özellikle ABD & İsrail cephesinde büyük bir şaşkınlığa yol açtı. Nitekim geçtiğimiz hafta bazı güçlerini Tauk bölgesine kaydıran ABD, Peşmerge kıyafetleri giydirdiği birçok PKK militanını da bu bölgeye getirmişti. Aynı şekilde ABD, Referandumu desteklemediğini ifade etse de PKK Terör Örgütü’nün uzun yıllardır kullandığı Mahmur’da –Irak güçlerine karşı- alelacele bir Üs kurmuştu. Barzani’nin başarısızlığı durumunda ABD’nin PKK Terör Örgütü ile bu bölgede de çalışma planları yaptığı belirtiliyor.

Operasyonun kısa sürede amacına ulaşması üzerine Daiş Terör Örgütü tam bir bozgun yaşadı ve örgüt militanlarının önemli bir kısmı Barzani kuvvetlerine, Daiş’i yöneten önemli komutanlar ise ABD & PKK karargâhına sığındılar.

Haşdi Şabi’nin Kerkük için hazırlıklarını sürdürdüğü ve Merkezi Hükümet ile Barzani arasındaki görüşmelerin sonucunu bekleyeceği kaydediliyor.

Paylaş / Share