Uluslararası İsrail ve Yahudilik Çalışmaları Konferansı

İlki geçen yıl Konya’da gerçekleştirilen İsrail ve Yahudilik Çalışmaları Konferansı, İsrailiyat Dergisi ile Onyedi Eylül Üniversitesi işbirliği içerisinde 27/29 Ekim 2018 tarihlerinde Bandırma’da yapıldı. Düzenleme Kurulu Başkanlığını Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Muhammed Mustafa Kulu’nun yürüttüğü konferansa  Azerbaycan, Fransa, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan ve Almanya olmak üzere altı farklı ülkeden toplamda 70 bilim adamı katıldı.

Dr Abdullah Manaz, konferansta “Theodor Herzl, II. Abdulhamid ve Siyonizm” konulu bir bildiri sundu ve Herzl ile II. Abdulhamid arasındaki tarihi görüşmeye ilişkin bilgiler verdi. Dönemin Yahudi yazar ve liderleri ile Herzl’in anılarından birçok aktarım ve çeviri sunan Manaz, günümüzde oldukça ünlenen konuyla ilgili bilinmeyen hususların ayrıntılarını anlatarak bugünkü bölge siyasetine yönelik stratejilere de ışık tutmaya çalıştı.

Konferans içeriği, katılımcılar ve sunulan bildirilere ilişkin ayrıntılı bilgilere şu linkten ulaşılabilir: http://israiliyat.com/page/5224

Paylaş / Share