Daiş Deyrozor’un Kuzeyini ABD & PKK’ya Devretti!

Suriye & Irak iç savaşının başından bu yana işbirliği içinde oldukları bilinen Daiş ve PKK Terör Örgütleri önemli bir Alan Değişimi daha gerçekleştirdi.

Bilindiği gibi son bir aydır, Rusya desteğindeki Suriye Rejim Kuvvetleri Palmira’dan Deyrozor’a yönelik büyük bir harekât yürütüyordu. Bu harekât sürecinde, ABD & PKK İttifakı Rakka Operasyonlarını en düşük düzeye indirmiş ve Daiş militanlarının Deyrozor’a takviye göndermesini sağlamıştı. Aynı strateji, Türk Silahlı Kuvvetleri desteğindeki ElBab Operasyonu sırasında da görülmüş ve ABD & PKK, Daiş militanlarını ElBab’a yöneltmişti.

Rusya’nın uzun menzilli füzeler de kullanarak destek verdiği Deyrozor Operasyonu büyük başarı sağladı ve Suriye Kuvvetleri, Daiş ile yoğun çatışmalarda bulunarak Palmira’dan Deyrozor’a ulaşmayı başardı. Rusya & Suriye İttifakı kısa sürede Havaalanı çevresindeki kuşatmayı da kırarak Kentin Güney kısmını birleştirdi.

Rusya & Suriye’nin hızlı ilerleyişi karşısında ABD & PKK ile Daiş Terör Örgütü arasındaki derin ilişki yeniden kendisini gösterdi. Daiş Terör Örgütü, sadece son 2 günde Fırat’ın KuzeyDoğu kanadında kalan geniş bir alanı göstermelik bir çatışmanın ardından ABD & PKK ittifakına devretti.

ABD’nin bölge stratejisindeki temel hedefi, Fırat nehrini sınır kabul ederek Suriye’nin KuzeyDoğu bölgesini bölmek ve bir Suriye Kürdistanı kurmak.

Paylaş / Share