Sinek Teorisi!

Türkler, doğada yaygın olan sinekleri bir yerde toplamak için pekmez kullanır. Hatta bir Türk atasözü vardır: “Sen pekmezi iyi yap, sinek Bağdat’tan gelir.”

İşte Ortadoğu’da bugün yaşadıklarımız da buna benziyor. Buna “Sinek Teorisi” demek yanlış olmaz. Güney sınırlarımızın biraz ötesinde büyük bir pekmez kaynatıldı. Şimdi, bütün dünyadan bütün Radikal İslamcılar savaşmak için bölgeye geliyor. İngiltere, Fransa, Almanya, Avrupa ve Asya Ülkeleri, İslam Dünyası ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nden yüzlerce İslamcı savaşçı İslam Devleti’nin cihat çağrısına uyarak burada toplanıyor.

Özellikle Batı ülkeleri ülkelerindeki Radikal İslamcıların deşifre olmasından ve ülkelerini terketmesinden oldukça memnunlar. Ancak bu memnuniyet büyük bir korkuyu da beraberinde getiriyor. Bunca yıldır, kendi istihbarat örgütlerinin bile dikkatini çekmeyen bazı Savaşçılar bir anda nasıl ortaya çıktılar? Sonunda ölüm olduğunu bilerek nasıl böyle bir savaşa katılıyorlar? Halen ülkelerinde yaşayan yüzbinlerce Müslüman içerisinden yenileri de her an çıkabilir mi?

Şimdi istihbarat örgütleri bir yandan İslam Devleti’ne katılan vatandaşlarını izlemeye çalışıyor, diğer yandan da bu gurupların içerisinde gönderdikleri görevli elemanlarıyla bir dizi provokasyonlar yapıyor. İslam Devleti içerisindeki Rus Gizli Servis elemanları Amerikalı Gazetecinin başına kesmek için bir İngiliz’i kullanırken, ABD’nin Irak’ta işsiz kalmış Blackwater’ları da Şii bölgelerindeki bombalı eylemlerine devam ediyor. Bölgede yeni oyuncu olmak için son günlerde adeta çırpınan Alman BND elemanları da, kimyasal silah depolarını iyi bildikleri Irak’ta İslam Devleti adına belki de yeni eylemler planlıyorlar.

Bu savaş ortamında herkes kendi çıkarının peşinde koşarken, hiç kimsenin tam anlamıyla kazançlı çıkmayacağı da son derece açık. Bu yangın, buraya bulaşan her ülkeyi de zaman içerisinde etkileyecek. İslam Devleti kurmak için bölgeye geldiğini zanneden binlerce Radikal İslamcı ise, Allah için değil, ya ABD ve İngiltere, ya da Rusya veya Almanya’nın çıkarları için ölmüş olacak.

Bu bataklık kısa vadede kurutulamayacak. Bir not daha ekleyelim, bu yangın uzun vadede en çok “Yaşadıkları ülkenin ulusal birliğine ihanet eden” Kürtleri yakacak. Arap – Kürt düşmanlığı uzun yıllar sönmeyecek…

Paylaş / Share