ABD: Ermenistan Sınırını Açın!

Sözde Ermeni Soykırım Tasarısı, ABD Dış İlişkiler Komisyonu’ndan geçti. Oylamada yapılan ayak oyunlarıyla 1 farkla Evet çıktı. Aynen, Irak İşgali öncesinde TBMM’nin ABD Teskeresine verdiği oy gibi.
ABD yönetiminin gizli kontrolü ile kabul edilen bu tasarının tek bir mesajı var: Karabağ konusunda bir ön şart öne sürmeden Ermenistan ile sınırınızı açın ve ilişkilerinizi normalleştirin.
Bu noktada AK Parti hükümeti önemli bir çıkmazla karşı karşıya kaldı. Bu konuda yapılan protokoller işe yaramadı. Protokolü geri çekse, bu kez tasarı Temsilciler Meclisi’nde de onaylanacak. Protokolü onaylasa bu kez de Türk kamuoyunda büyük itibar kaybedecek. Karabağ konusunda protokolde olmayan bir ön şart koyması, durumu tamamen çözümsüz hale getirecek. Önümüzdeki 3 ay oldukça sıkıntılı bir dönem.
Obama ve Ekibi, Ermeni tasarısının kabulünden yana. Bu sözlerinden vazgeçmeleri için, Türkiye’nin önemli bir taviz vermesini bekliyorlar. Türk hükümeti taviz verirse, seçim sürecinde gittikçe düşen oylar daha da düşecek.
Esasen ABD, yürütülen psikolojik mücadele ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ni neredeyse devre dışı bıraktı. İran, Suriye ve Afganistan konusundaki istekleri, uzun bir süredir Türk Hükümeti tarafından tam olarak dikkate alınmıyordu. Bu yüzden, İsrail’e yönelik ağır eleştirilerde Türk hükümetine ses çıkarmadı ve Yahudi lobisi ile ilişkilerin kopmasına seyirci kaldı.
Türk hükümetine şu anda ABD yönetiminden başka yardım edecek hiç kimse yok. Ya ABD politikalarına tam teslim olacak, ya da son bir kahramanlık yapacak.

Paylaş / Share