ABD Daiş ile Savaşmıyor!

Daiş Terör Örgütü ile mücadele bahanesiyle Suriye’ye yerleşen ABD, aylardır ciddi bir müdahalede bulunmuyor.

Bölgede, Türkiye ve Irak Hükümetleri kendi toprakları için tehdit oluşturan Daiş Terör Örgütünü kısa zamanda ortadan kaldırdı. Suriye ise son olarak Şam’ın hemen güneyindek

i Yarmuk bölgesinde bulunan Daiş militanlarını Suriye’nin güneyine taşıdı. Halen Daiş Terör Örgütü’nün bölgede 3 önemli yerleşim alanı var: Bunlardan en büyüğü ve en önemlisi ABD & PKK Terör Örgütü kontrolünde bulunan Doğu Suriye. Palmira ile Deyrozor arasındaki Çöl alanında ise ikinci büyük Daiş alanı var. Burası aynı zamanda bölgenin en büyük doğal gaz yataklarının bulunduğu yer. Daiş Terör Örgütü’nün üçüncü alanı ise İsrail için çok önemli olan Golan’ın hemen doğu kıyısında. Aynı şekilde İsrail de bu bölgedeki Daiş Terör Örgütüne karşı hiçbir müdahalede bulunmuyor. Kısacası, Daiş Terör Örgütü’nün şu anda var olduğu bölgeler, Ortadoğu’daki en stratejik ve henüz işlenmemiş petrol ve gaz yatakları.

ABD, Daiş Terör Örgütü ile mücadele bahanesiyle bölgeye yerleştikten sonra, PKK Terör Örgütü ile iş birliğine başladı. ABD ve PKK, kendi bölgelerindeki Daiş militanları ile iyi ilişkiler içinde. Uluslararası Koalisyon güçlerini yöneten ABD, elindeki yüksek savaş gücüne rağmen Daiş Terör Örgütü’ne karşı savaşmıyor.

Bu sebeple son günlerde Irak Hava Kuvvetleri, ABD’nin mücadele etmediği Daiş’e karşı hava operasyonları yapmaya başladı.

Not: Bilindiği gibi, ABD’nin Daiş Terör Örgütü’ne yaptığı yardımlara ilişkin pek çok olay ortaya çıkmış, aralarında ilişki birçok kez deşifre olmuştu.

Paylaş / Share