Ne Esad ne de Kürtler Rusya’nın Umurunda Değil!

Rusya’nın 30 Eylül’de başlattığı Suriye’yi işgal çabası sürüyor. Rusya, birkaç göstermelik Rakka saldırısı dışında tamamen Suriyeli muhalifleri bombalıyor. ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İsrail ilginç bir şekilde Rusya’nın sivil katliamlarını sadece seyrediyor. Batı, Rusya’nın Ukrayna ve Kırım işgalinden sonra Suriye işgaline de sessiz kalıyor.

Aslında İŞİD bahanesiyle her ülke OrtaDoğu’da kendi çıkarlarının peşinde. Bölgede yaşayan insanlar, siviller, ölenler çoğunun umurunda değil. Sadece Türkiye, içinde 3 milyona yakın Türkün yaşadığı Suriye halkına ırk ve din farkı gözetmeksizin kapılarını açıyor. Kucaklarında, Rus ve Esad saldırılarında öldürülen küçük çocuklarını ve bebeklerini taşıyan anne ve babaların acısını hiç kimse anlayamaz.

Rusya, Suriye’de ne Esad için ne de Kürtler için savaşıyor. Bir yandan, Efrin bölgesinde Muhaliflerle savaşması için PYD & PKK Terör örgütlerine yardım eden Rusya, diğer yandan Kürt Dağı’ndaki Kürt köylerini acımasızca bombalıyor. Rusların burada katlettiği Kürtlerden hiç kimsenin haberi bile yok. Rusya bütün saldırılarını Suriye’nin kuzeyine yönlendirmiş durumda. Güney Suriye’nin önemli bir kısmı Muhaliflerce ele geçirildi. Başkent Şam’ın çevresindeki büyük mahallelerin birçoğu Muhaliflerin elinde.

Rusya’nın tek hedefi, askeri üslerinin bulunduğu Lazkiye ve Tartus bölgesini güven altına almak. Suriye yakın bir gelecekte birkaç parçaya bölüneceği için, Rusya Lazkiye bölgesinde Küçük bir Rus Bölgesi kurmaya çalışıyor. Türkmen Dağı ve Kürt Dağı bu bölge için stratejik tehlike arz ettiği için de bu bölgeleri de ele geçirmeyi hedefliyor.

Rusya Yönetimi, dünya kamuoyunun gözünün içine baka baka yalan söylüyor. En önemli gerekçesi, ülkesine yönelik teröristleri temizlemek, ancak 5 bine yakın vatandaşının bulunduğu İŞİD’e karşı hiçbir ciddi saldırı gerçekleştirmedi. En son, İŞİD’in petrol kuyuları olarak bombaladığını söylediği alanlar hububat silolarıydı.

Ne Esad, ne Kürtler, ne de Suriye halkı Rusya’nın umurunda bile değil. Rusya tamamen kendi emperyalist çıkarlarının peşinde.

Paylaş / Share