Irak ve Suriye – Nisan 2015

Son bir ay süresince Yakın Ortadoğu olarak tanımladığımız Suriye ve Irak’ta önemli gelişmeler oldu. Irak’taki en önemli gelişme Tikrit kentinin İŞİD örgütünden tamamen temizlenmesiydi. Koalisyon uçaklarının desteğindeki Irak Hükümetine bağlı güçler ve Şii milisler Tikrit’te uzun bir mücadele verdiler. Musul’a yönelik operasyon konusunda henüz net bir ilerleme sağlanamadı. Musul bölgesindeki Sünni aşiretler, İran özel kuvvetleri tarafından koordine edilen Şii milislerin ele geçirdikleri bölgelerdeki yakma, yağmalama ve tacizlerinden şikâyet ediyorlar. ABD öncülüğündeki Koalisyon, İran’ın bölgedeki genişlemesinden rahatsız ve bu yüzden Musul Operasyonu konusu şimdilik beklemede diyebiliriz. İŞİD Terör Örgütü, Irak’ta Kuzey’de ve Güney’deki saldırılarını kısmen durdurdu ve savunma durumuna geçti.

Suriye’de çok daha önemli gelişmeler oldu. Irak’taki gerilemesine karşın, İŞİD Terör Örgütü özellikle Suriye’nin Orta ve güneyinde ilerlemesini sürdürüyor. Rakka’dan, BirKasab bölgesine önemli bir güç kaydıran İŞİD, burada geniş bir alanı kontrol etmeye başladı. En son olarak Şam’ın güneyindeki Yermuk kasabasını ele geçiren İŞİD militanları büyük bir gövde gösterisi yaptılar. Yermuk, Filistinli göçmenlerin yaşadığı bir bölgeydi ve uzun süredir Esad Ordusu’nun kuşatması altında tutuluyordu. Bu durum, çaresiz durumdaki Esad yönetiminin izniyle mi gerçekleşti, yoksa İŞİD örgütünün bir başarısı mıydı, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Suriye’de Esad yönetimi son bir aydır önemli kayıplar verdi. Kuzey’de Halep kuşatması amacına ulaşamadı ve aksine Hindarat bölgesinde İslamcı gruplar önemli kazanım sağladılar. Nusra Cephesi öncülüğünde bir araya gelen İslamcı Gruplar, Kuzey’de İdlib, Güney’de ise Deraa kentlerini Esad Ordusu’ndan temizlediler. Bu durum, Esad Yönetimi için çok büyük bir gerileme anlamını taşıyor. Önümüzdeki günlerde, İslamcı Gruplar arasındaki birliğin daha da genişleyeceği ve Muhalefet güçlerinin hâkimiyet alanlarını genişleteceği bekleniyor.

Suriye’de Esad Ordusu ile birlikte savaşan İran Özel Kuvvetleri ve Hizbullah militanları da birçok cephede büyük kayıplar verdiler. İran, bu çatışmalarda birçok generalini kaybetti. Yemen’deki iç karışıklığın hızlanması ve Suudi Arabistan öncülüğündeki Sünni Müdahale İran’ı epeyce yıpratmış durumda. Hem Suriye hem de İran Ordusu, Suriye’de savaşacak gönüllü milis bulmakta zorlanmaya başladı.

Suriye ve Rusya’nın bölgedeki çaresizliği, Türkiye’ye yönelik terör eylemlerinin kıpırdanmasına yol açtı. Ortodoks ittifakının da desteğini alan Marksist Terör Grupları, Genel Seçimler öncesinde ellerindeki bütün kozları kullanmayı planlıyorlar. Suriye Hükümeti, özellikle Kuzey Suriye’deki yenilgilerinin sebebini Türkiye’nin muhalefet gruplarına yaptığı lojistik desteğe bağlıyor ve bunu kesmek için her yolu deniyor.

Özet olarak söylemek gerekirse, Irak ve Suriye’deki çatışma oldukça hızlandı. Bahar ve Yaz ayları çok daha büyük çatışmalara sahne olacak. Esad Hükümetinin işi artık epeyce zor…Harita, fare yardımıyla büyültülebilir. Flash Harita, android telefon ve tabletlerde çalışmaz.
[swf src=”https://www.manaz.net/wp-content/uploads/FotoGaleri/00STRMapsFlash/2015_04_YOrtaDogu.swf” width=888 height=666]

Paylaş / Share