ABD’nin Oyalama Taktikleri

Türk Genelkurmay Başkanı ve MİT müsteşarının Moskova ziyareti ABD’yi büyük bir telaşa sürükledi. Türkiye’nin taleplerini duymazlıktan gelen ve ne Suriye ne de Irak’a girmesini istemeyen ABD, Türk – Rus askeri yakınlaşması ile yeni oyunlara ve oyalama taktiklerine başvuruyor.

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nı engellemek için, bir yandan Efrin yönünden PKK & PYD’yi kışkırtmaya devam ediyor, diğer yandan da İŞİD militanlarını Türkiye’nin harekât yaptığı bölgeye sürmeye çalışıyor. Türkiye’yi başarısız kılmak için, Musul Operasyonu’nu başlatan ABD, İŞİD’i Suriye’ye kaydırmak için çaba sarfediyor.

ABD’nin burada en fazla önemsediği bölge Fırat ile Dicle arası. Pentagon uzun vadede buraya yerleşmek ve kalıcı olma peşinde. Bu yüzden bu alana ileride kontrol edemeyeceği güçlerin yerleşmesini istemiyor.

Ne yazık ki, ABD’nin emellerinin tam ortasında Telafer Türkmen Bölgesi var. Türkiye’nin bu konudaki hassasiyeti ve kararlılığı ABD’nin planlarını alt üst ediyor. Hatırlanacak olursa, ABD Irak’ı işgal ettiğinde bir ara Telafer’e saldırarak burayı boşaltmak istemiş ancak Türkiye’nin baskısıyla bundan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Şimdi Türkiye’nin Silopi’ye yaptığı Telafer yığınağı ABD’yi epeyce korkuttu. Önceleri Haşdi Şabi’ye övgüler düzen ABD, şimdi Telafer’e yaklaşmasını istemiyor. ABD ve İran’ın papağanı olan İbadi bile, Haşdi Şabilerin Telafer’e girmeyeceğini deklare ediyor.

Türkiye, Silopi’den Telafer’e kadar yeni bir Güvenli Bölge kurarsa ABD’nin Kürt Koridoru ikinci kez bölünecek ve tamamen devre dışı kalacak. ABD, bu koridoru bir oldubitti ile tamamlamak için paralı askerleri ile – Türkiye’den önce- Münbiç’e girmiş ve burada karargâhlar kurmuştu. Türkiye’nin Fırat Kalkanı çerçevesinde Münbiç’i de boşaltmak istemesi üzerine ABD ortak bir komisyon kurularak PYD’nin buradan tasfiye edilmesini öneriyor. Bu tavır, ABD’nin Münbiç’ten ayrılmayacağının en önemli göstergesi. Aynen FETÖ’nün iadesi konusunda olduğu gibi Türkiye’yi oyalamak için her türlü yolu deniyor.

ABD ne yaparsa yapsın, Türkiye eski Türkiye değil artık. Silahlı Kuvvetlerini ve Güvenlik Kurumlarını hainlerden temizlemiş bulunan Türkiye büyük bir hızla Terörü sonlandırma başarısını gösteriyor. Son bir buçuk yılda 15 bine yakın militan kaybeden PKK, artık çöküşün eşiğinde. Sıra terör örgütünün sivil uzantılarını ve Türkiye’deki artıklarını temizlemekte.

Türkiye Ortadoğu’da Demokles’in Kılıcı gibi durmaya kararlılıkla devam edecek.

Paylaş / Share