OrtaDoğu Satrancı

Büyük Devletler, genellikle birbirlerinin kartlarını görürler. Aynen Satranç tahtasındaki hamleler gibi. Karşı tarafın hamlesini görürsün fakat yapabileceğin tek şey karşı hamle ile saldırıyı başarıya dönüştürmektir. Uluslararası politika bundan biraz daha karmaşık.

Rus Alman İstihbarat İşbirliği ile gerçekleştirilen 11 Eylül Saldırısı ABD tarafından biliniyordu. Pentagon’un ilgili birimi bu saldırıyı önlemek yerine, bunu gerekçe göstererek Afganistan ve Irak işgallerini gerçekleştirdi.

Son Ortadoğu Satrancında, Suriye’yi kaybetme noktasına gelen Rusya, Irak El Kaidesi ile Esad yönetimini kurtardı. Hem Esad muhalefetini sindirdi hem de “Bakın Esad giderse El Kaide gelecek!” korkusunu yarattı. Ukrayna konusundaki baskılar artınca da, El Kaide’yi Irak’ta harekete geçirdi. Rusya, yakın müttefikleri İran, Suriye ve Maliki yönetimi ile El Kaide’nin güçlenmesine göz yumdular. ABD ve özellikle İsrail bu hamleden haberdardı. ABD ve İsrail’in zaten yıllardır istediği Orta Irak’ta bir Sünni Devlet kurulmasıydı. Bu Sünni Devlet, İran, Irak ve Suriye’deki Şiilere karşı da savaşacak ve gelişmelerini önleyecekti. Ayrıca Irak petrolleri sadece Şiilere bırakılmayacaktı. Bu yüzden yıllardır Mossad ve Kürt İstihbaratları, Şiiler ile Sünniler arasında bombalar patlatıp durdular. CIA da Suud ve Körfez şeyhleri kanalıyla Sevap Zekat Dolarlar gönderdi El Kaide’ye.

Bugüne kadar hem Şii hem de Sünni din bilginleri, Sünni – Şii çatışmasına karşı çıkmışlar ve önlemişlerdi. Ama artık, kontrol onların elinden de çıktı ve Siyasal Radikal İslamcılar kendi bildiklerini yapıyorlar. Bildikleri tek şey Cihad ve rüzgarın önündeki yaprak gibi sağa sola saldırıp duruyorlar.

Şimdi ABD’nin hedefi, yine uluslararası bir Batı koalisyonu ile radikal unsurları temizlemek ve Irak’ın siyasal bölünmesine rehberlik yapmak. ABD ve İsrail, Suriye’den de toprak alacak ve Lübnan, İsrail sınırlarına kadar uzanacak ılımlı bir Sünni Devlet’i çıkarlarına uygun buluyor. İsrail her zaman Sünnilerle bir şekilde anlaşmıştır. Buna karşılık İsrail Ordusu ve İstihbaratı, Şii örgütlerle baş edememiştir. Lübnan Hizbullah’ı bu konuda en güzel örnektir.

Ortadoğu’da taşları oynatan Rusya’nın hedefi şimdilik Kırım’da kalıcı olmak ve Ukrayna’nın doğusuna da yerleşmek. ABD’nin iki cephede birden savaşamama zafiyeti var. ABD ve İsrail hedeflerine kısa zamanda ulaşamayacaklar ve Ortadoğu Savaşı biraz zaman alacak. ABD, Irak ve Afganistan’daki hatalarını yine tekrar edecek. Bu arada İsrail, İran Nükleer Tesislerini vurursa tek başarı bu olabilir.

Ondan sonra, oyun yeniden kurulur ve taşlar yeniden oynanır.

Türkiye bu oyunun neresinde? Ortada oyun oynadığını zanneden çocuklar vardır ya, şu anda Türk Hükümeti bu durumda. Kendisini Büyük Oyuncu zanneden bir şaşkın. Aynen “One Minute Kahramanlığı” gibi.

Paylaş / Share