Türkiye’nin Üstün Terör Mücadelesi

Dünya standartlarında, düzenli bir ordunun terörle mücadelesindeki kayıp oranı 1’e 7’dir. Yani 1 teröriste karşı 7 asker kaybedilir.

Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Lübnan, Afganistan ve Irak işgallerinde üstün askeri teknolojisine rağmen ağır kayıplar vermiş ve artık kara savaşında Muharip Asker kullanımından uzak durmaktadır.

Sovyetler Birliği’nin bu konudaki mücadelesi tam bir fiyaskodur. Afganistan işgali ve iç savaşı sonunda büyük birlik çökmüş ve devlet iflasa sürüklenmiştir. Sovyetlerin mirasını sürdürme iddiasındaki Rusya’nın durumu ise daha da kötüdür. Terörle Mücadele için yapılan operasyonlarda en büyük sivil kaybı veren ülke Rusya olmuştur. 2002’de Moskova’da, Dubrovko Tiyatrosu’nu basan -18’i KaraDul- 50 Çeçen militanı etkisiz hale getirmek isteyen Rus Özel Kuvvetleri içeriye gaz vermişler ve 115 sivili de birlikte toptan katletmişlerdi. 2004’te Beslan’daki müdahale ise tarihe geçecek bir beceriksizlik örneğiydi. Kuzey Osetya’daki Beslan’da bir okulu ele geçiren militanları etkisiz hale getirmek isteyen Rus Özel Kuvvetleri, müdahale sonunda -186’sı çocuk olmak üzere- 334 rehinenin de katledilmesine neden olmuşlardı.

Rus Ordusu’nun bugünkü Askeri kabiliyeti de Suriye’de sergilenmektedir. Pilot ve önemli subaylarını tamamen Rus etnisitesine dayandıran Rus Ordusu, Sovyetler dönemindeki başarılı Azeri helikopter pilotlarından, Tatar uçak pilotlarından, Özbek özel askerlerinden yoksundur. Rus savaş uçaklarının hava operasyonları tam bir yıkım ve katliam örneği olmaktadır. Çoğu zaman yollarını ve hedeflerini şaşıran Rus pilotları birçok kez Esad birliklerini vurmuştur. Rus Ordusu tarafından Suriye’de kullanılan uçakların birçok özellikleri artık demode vaziyettedir ve atılan füze ve bombaların birçoğu tam bir hurda niteliğindedir. Rusya, silah depolarında bekleyen ne kadar eski mühimmat varsa Suriye’de kullanma yoluna gitmektedir.

Böyle bir uluslararası durumda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadeledeki üstün başarısı başta Pentagon olmak üzere herkesi şaşkına çevirmiştir. Son olarak, hava muhalefetine rağmen Fırtına Obüsleri ile İŞİD’e karşı gerçekleştirilen tam isabetli askeri harekât ABD komutanları tarafından hayranlıkla karşılanmıştır.

Türk Ordusu ve Güvenlik Güçleri tarafından 22 Temmuz 2015 tarihinden bu yana sürdürülen Terörle Mücadele çerçevesinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 20 Ocak 2016 tarihi itibariyle 3547’dir. Kuzey Irak hava operasyonları sırasında tahrip edilen Mağaralarda, Irak tarafındaki dağ sığınaklarında ve GüneyDoğu şehir operasyonlarında tünellerde ölüp kalmış teröristler bu resmi sayıya dâhil değildir. Sadece dün itibariyle sıfır kayıpla 33 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Son zamanlarda, şehir çatışmalarında öldürülen militanların birçoğunun Suriye’de özel eğitim görmüş Suriyeli Kürtler ve yabancılar olduğu tespit edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadelesi hiçbir ülke ile kıyaslanamayacak şekilde çok üstün bir başarıya sahiptir. Sabır, titizlik ve üstün hassasiyetle yürütülen mücadelede sıfır sivil kaybı gözetilmektedir. Böyle yoğun bir çatışma ortamında az da olsa verilen Şehitler Türk Milleti tarafından derin üzüntüye rağmen büyük bir sabır, anlayış ve olgunlukla karşılanmaktadır.

Türk Milletinin, Türk Devletinin terörle mücadelesine verdiği destek tamdır. Bundan sonra, bu Terör örgütleri ve Siyasi Uzantıları ile herhangi bir şekilde yeniden Müzakere yapılması tam bir ihanet ve Türk toplumu tarafından da asla affedilmeyecek bir hata olacaktır.

Paylaş / Share