Suudi Arabistan ve Emirlikler, İsrail ile Safları Sıklaştırdı

13 Şubat 2019’da Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen Orta Doğu Konferansı, İsrail ile Suudi Koalisyonu arasında tarihi bir dönem başlattı. Konferans ABD’nin İran’a karşı bir Orta Doğu İttifakı kurma girişiminin bir sonucuydu.

Konferansın yemeğinde konuşan ABD Başkan Yardımcısı Pence, “Yeni bir döneme başladığımıza inanıyorum, İsrail devletinden Başbakan Netanyahu ile Bahreyn, Suudi Arabistan ve BAE liderleri birlikte ekmek paylaşıyor” dedi. Bu arada, Netanyahu’nun Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi ile olan samimi pozu dikkat çekti. Netanyahu’nun Eylül ayında Umman Sultanını ziyaret etmesine karar verildi. 60 ülkenin katıldığı konferansa Çin, Rusya, AB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Filistin katılmadı. Hizbullah’ın ağırlık kazandığı yeni Lübnan hükümeti konferansı boykot etti.

Nitekim İsrail de ekmeğini Suudi Koalisyonu ile paylaşmaya başladı. Bir İsrailli şirket, Yemen’deki Hudeyde’deki Suudi Koalisyon askerlerine askeri ve istihbarat eğitimi veriyor. İsrail destekli eğitim, CIA’de görev yapan eski askerler tarafından veriliyor. Eğitimli askerler Hudeyde’deki Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ordusuna ait. Bilindiği gibi, Suudi Koalisyonu, İran’ın Yemen’de desteklediği Şii Husilere karşı ciddi bir ilerleme kaydedemedi.

Paylaş / Share