Türkiye ve Rusya Anlaşırsa Batı Planı Çöker!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye’ye geliyor. Türkiye ve Rusya, Suriye konusunda çok önemli bir görüşme yapacaklar. Türkiye bu güne kadar aleyhine de olsa Batı planından yana tavır koydu. Ancak Batı’nın tavrında bir yumuşama olmadı ve Kürdistan’ı genişletme planlarından bir türlü vazgeçmediler. Türkiye’nin bu durumda, stratejik çıkarlarını gözeterek çok dikkatli adımlar atması gerekiyor.

ABD ve Batı’nın OrtaDoğu planını tekrar hatırlayalım:

  • Batılı ve İsrail İstihbarat Servislerinin, bir yandan ülkelerindeki Radikal İslamcıları deşifre ve tasfiye etmek, diğer yandan da OrtaDoğu’yu yeniden şekillendirmek için kurdukları İŞİD Projesini artık iyi tanıyoruz.
  • İŞİD Eylemleri bugüne kadar sadece ABD, İngiltere ve İsrail’nin stratejik çıkarlarına hizmet ediyor. ABD’nin Irak’tan çekilirken geride bıraktığı bütün modern silahlar şimdi İŞİD örgütünün elinde. Binlerce Koalisyon saldırısına rağmen İŞİD hala ayakta (!)
  • ABD ve Müttefikleri, İŞİD’in terk ettiği bütün alanları Kürt gruplara teslim ettiler. Irak’ın en büyük Musul Barajı Irak Kürdistanı’nın kontrolüne verildi. Şimdi sıra bölgenin ikinci büyük barajının bulunduğu Rakka’nın Kürtlerin kontrolüne geçirilmesinde.
  • Sünni ve Şiiler arasında yıllardır (istihbarat örgütlerince patlatılan bombalarla) uğraşılan düşmanlık çabaları sonuç verdi ve OrtaDoğu Savaşı bir Sünni Şii çatışmasına dönüştü. Suriye’den sonra sırasını bekleyen İran’ı yıpratma ve savaşın içine çekme planı da amacına ulaştı. İran, Suriye’de sürekli kan kaybediyor.
  • ABD ve Müttefikleri, Türkiye’nin çıkarlarını ve uyarılarını dikkate almıyor ve aksine açık ve gizli operasyonlarla hem Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hem de Türk Hükümeti’ni zaafa uğratacak çalışmalarını sürdürüyorlar.
  • Rusya’nın devreye girmesiyle, ABD ve Müttefiklerinin İŞİD Bahanesi sona erdi. Şimdi bölgeyi paylaşma planı hızlandı. Rusya’ya karşı Fransa’yı da oyuna dâhil eden ABD, bu konuda da umduğunu bulamadı. Şimdi İngiltere, Fransa’yı yalnız bırakmamak için Kıbrıs üssünden saldırılara hazırlanıyor.
  • Almanya’nın arka bahçesi olan Belçika’da planlanan İŞİD’in Fransa eylemi ile Suriyelilerin Batı akını sona erdi, Almanya ve Avrupa sınırlarını kapattı.
  • Kısacası hemen sınırlarımızın ötesinde adeta örtülü bir Dünya Savaşı yaşanıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nı hatırlarsak, Batılı Emperyalist ülkeler Osmanlı Devletini paramparça etmişler paylaşma yarışına girmişlerdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki Milli Mücadele Hareketi ile Anadolu işgalden kurtarılmış ve Batı’ya karşı Rusya ile işbirliği yapılmıştı.

Şimdi adeta tarih tekerrür ediyor. Her ne kadar Rusya, İran ve Suriye yönetimlerine karşı önyargılı olsak da, Türkiye’nin stratejik çıkarları ile Rusya’nın bir noktada uzlaşması da mümkün. Şimdi şu hususları çok dikkatlice düşünelim:

Rusya, Batı’nın İŞİD Oyununu farkedip OrtaDoğu’ya gelerek doğrusunu yaptı ve Batı’yı dengeledi. Bununla birlikte, İŞİD yerine Muhaliflere yönelik saldırıları ile büyük bir hata yaptı. Halbuki, saldırı yerine Geçiş Sürecine ağırlık vermesi gerekirdi. Türkiye’nin Azez – Cerablus hattında kurmaya çalıştığı Güvenli Bölge’yi bir tehdit olarak algıladı ve Türkmen Dağına saldırarak çok daha büyük bir hata işledi. Türkmen Dağı bir semboldür ve Rusya’ya karşı mücadeleyi daha da güçlendirecektir.

Bölgede Türkiye’yi yanına almayan taraf başarıya ulaşamaz. Muhalifler ile Rusya arasında Türkiye arabuluculuk yapabilir ve hür seçimlere gidilerek Esad’ın aday olmayacağı, ancak bütün grupların temsil edilebileceği bir Çözüm’de birleşilebilir.

Rusya’nın yapması gereken, Palmira Hattı üzerinden Deyrozor ve Rakka’nın İŞİD’den temizlenmesidir. Bu şekilde, Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanır ve Kuzey Suriye de Türkiye’nin desteğiyle İŞİD ve PKK Terör örgütlerinin işgalinden kurtarılır. Irak’ta ise aynı şekilde Şii Türkmenlerin de desteğiyle kısa zamanda İŞİD temizlenir ve Sünni Gruplar ile Merkezi Hükümet arasında yeniden barış sağlanabilir. Kerkük, Telafer, Tuzhurmatu gibi Türkmen bölgelerine gözünü dikmiş bulunan Kürtler de kendi topraklarına dönerler. Kürtler, Irak ve Suriye’den sonra İran’ın toprak bütünlüğü için de en büyük tehlikedir.

Türkiye ve Rusya, bölgede karşı karşıya getirilme çabalarını boşa çıkarmalı ve Batı’nın planlarını bozmalıdır. Şunu unutmayalım ki, Suriye’den sonra sıra İran’dadır ve yine ölenler hangi mezhepten olursa olsun Müslümanlar olacaktır.

Paylaş / Share